Firmom grożą pomówienia o oszustwa

opublikowano: 20-07-2017, 22:00

Należy dać biznesowi ochronę przed niezasadnymi oskarżeniami o nierzetelne rozliczanie się z podatków — apelują do MF prawnicy premiera.

Trwają uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społeczne projektu Ministerstwa Finansów (MF) zmian w ordynacji podatkowej, nakładającego na firmy (za pośrednictwem banków) obowiązek przesyłania dobowych raportów o dokonanych operacjach finansowych na kontach bankowych.

Zobacz więcej

Fot. Ministerstwo Finansów

Ma to być nowy mechanizm analityczny, umożliwiający skuteczniejsze wyłapywanie na bardzo wczesnym etapie przedsiębiorców podejrzewanych o machlojki podatkowe. Pomysł zaopiniowała także Rada Legislacyjna (RL) przy kancelarii premiera. Generalnie pozytywnie wypowiedziała się o projekcie i stwierdziła, że „wprowadzenie obowiązku przekazywania dobowych wyciągów z rachunków bankowych może przyczynić się do ograniczenia zjawiska unikania opodatkowania”. Wskazała jednak na regulację, która w obecnym brzmieniu może być groźna dla „podejrzewanych” przedsiębiorców. Chodzi o przepis pozwalający urzędnikom MF na ostrzeganie kontrahentów prześwietlanej firmy o możliwości nierzetelnego rozliczania się przez nią z podatków. Fiskus mógłby informować ich o tym, że np. nie złożyła ona deklaracji podatkowej lub innych dokumentów, a przede wszystkim, że nie zapłaciła podatków.

RL podkreśla, że projekt nieprecyzyjnie definiuje „kontrahenta podatnika”, co uniemożliwia ustalenie, czy informacje podatkowe mają być przekazywane wszystkim kontrahentom, tylko niektórym (a jeśli tak, to którym), czy tylko jednemu kontrahentowi, będącemu stroną konkretnej podejrzanej transakcji. Jest jednak większy problem. „Przepis umożliwia ujawnianie kontrahentowi podatnika urzędowej informacji świadczącej o nierzetelności podatnika. Przekazywanie takiej niezweryfikowanej w żadnej procedurze informacji może zakłócić relacje podatnika z jego kontrahentami, a także naruszyć jego wizerunek, co prowadzi do ograniczenia pewności obrotu i wolności działalności gospodarczej” — czytamy w opinii prawników kancelarii premiera. Sugerują MF przyznanie firmom możliwości obrony przed oskarżeniami fiskusa, np. umożliwienia ustosunkowania się do zarzutów.

„Podatnik może bowiem nie zgadzać się ze stanowiskiem organów administracji. Rozwiązaniem optymalnym byłoby zapewnienie podatnikowi możliwości złożenia środka odwoławczego do sądu” — podpowiada RL. Zdaniem rady, mankamentem projektu jest też brak skonkretyzowania, czy codzienne raporty z kont mają dotyczyć tylko transakcji krajowych, czy też zagranicznych. W ocenie RL, objęcie obowiązkiem raportowania tych drugich byłoby niezgodne z polską konstytucją. „Nie istnieje cel mający uzasadnienie konstytucyjne, dla którego polskie organy władzy publicznej miałyby posiadać możliwość śledzenia i weryfikowania transakcji niepodlegających opodatkowaniu w Polsce” — stwierdzają prawnicy premiera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy