Firmowe dane nadal pozostają bez ochrony

opublikowano: 27-03-2017, 22:00

Przedsiębiorcy bagatelizują kwestie szkoleń z bezpieczeństwa i zarządzania dostępem do firmowych informacji.

Polityka korzystania w miejscu pracy ze swoich prywatnych urządzeń, czyli tzw. bring your own device (BYOD), cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Już niemal w połowie małych i średnich przedsiębiorstw taka sytuacja jest powszechna — wynika z badania „Nowoczesne IT w MŚP”. Owe rozwiązania zapewniają wygodę i umożliwiają przedsiębiorstwom ograniczenie kosztów,jednak wymagają również przygotowania i wdrożenia odpowiedniej polityki bezpieczeństwa. W Polsce posiadanie formalnych strategii regulujących sposób korzystania z własnych urządzeń w firmie deklaruje raptem 46 proc. przedsiębiorstw z sektora MSP.

— Badanie dowodzi, że w firmach zatrudniających powyżej tysiąca pracowników z polityką bezpieczeństwa jest jeszcze gorzej — jej posiadanie i przestrzeganie deklaruje jedynie 44 proc. ankietowanych. Biorąc pod uwagę, że kradzież tożsamości była najczęstszą formą aktywności cyberprzestępców w pierwszym kwartale 2016 r., a jej wzrost względem poprzednich sześciu miesięcy wyniósł 53 proc., brak zabezpieczenia firmowej infrastruktury i bagatelizowanie roli szkoleń pracowników w tej kwestii powodują, że ryzyko wystąpienia poważnego incydentu jest bardzo duże — zwraca uwagę Jakub Gałczyk z Atmana.

Warto zwrócić uwagę, że poza edukacją pracowników istotną rolę ogrywa również wyposażenie firmowych systemów IT w narzędzia i oprogramowanie weryfikujące tożsamość. Zdaniem analityków Gemalto, wykorzystuje je zaledwie 40 proc. przedsiębiorstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu