Firmowe wigilie coraz popularniejsze

opublikowano: 05-12-2019, 22:00

30 proc. pracodawców zapowiada po trzy rodzaje bonusów świątecznych dla każdego pracownika.

Przedsiębiorcy wydadzą na święta więcej pieniędzy niż w ubiegłym roku. Wyniki ankiety „Plany Pracodawców” przeprowadzonej po raz 40. przez Instytut Badawczy Randstad pokazują, że najczęściej pieniądze będą przeznaczane na organizację firmowych wigilii. W tym roku 47 proc. respondentów zapowiada organizację uroczystych spotkań z pracownikami. 34 proc. pracodawców szykuje premie świąteczne, 26 proc. — bony podarunkowe, a 22 proc. — upominki. Z badania wynika, że 18 proc. firm weźmie udział, wspólnie z pracownikami, w akcjach charytatywnych. Żadnych specjalnych działań związanych ze zbliżającym się Bożym Narodzeniem nie planuje 16 proc. przedsiębiorstw.

— Od pięciu lat organizowanie świątecznych spotkań dla pracowników jest niekwestionowanym liderem wśród inicjatyw firm w okresie Bożego Narodzenia. Widzimy też, że od 2017 r. ta praktyka coraz bardziej zyskuje na popularności, podczas gdy inne tracą. Dwa lata temu na organizację przyjęcia dla zatrudnionych decydowało się czterech na 10 przedsiębiorców. Obecnie już prawie co druga firma proponuje wspólne spędzenie czasu w ten sposób. To miły zwyczaj, który dla szefów oprócz formy gratyfikacji może stać się okazją do lepszego poznania swojego zespołu i zrozumieniajego motywacji — mówi Monika Hryniszyn, dyrektor personalna i HR Consultancy w Randstad Polska.

Najwięcej pracodawców, bo 37 proc., raczej postawi na jedną formę świętowania z pracownikami i najczęściej będzie to firmowa wigilia (u 14 proc. ankietowanych) lub przekazanie im premii okolicznościowej (10 proc. odpowiedzi). Dwa bonusy świąteczne deklaruje 22 proc. respondentów, przede wszystkim łącząc przyjęcia z premiami. Zatrudnionych u jednej trzeciej badanych firm czekają trzy bonusy lub więcej. Z okazji świąt pracodawcy planują przeznaczyć na jednego pracownika więcej pieniędzy niż przed rokiem. Po ponad 500 zł na osobę wyda 20 proc. firm (czyli o 7 proc. więcej).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu