Firmy IT obeszły się smakiem

Mariusz Zielke
31-03-2005, 00:00

PSE unieważniły przetarg na system informacji przestrzennej. Wygrywał w nim Computerland, ale protestował Emax. Co dalej z projektem?

Polskim Sieciom Elektroenergetycznym (PSE) nie udało się wybrać w drodze przetargu wykonawcy systemu GIS (informacji przestrzennej), który miał usprawnić zarządzanie siecią przesyłową. Przetarg wygrywał Computerland (CL), który zaoferował najniższą cenę (27 mln zł), ale zamawiający nie poradził sobie z protestami (głównie Winuela z grupy Emaxu) i został zmuszony do unieważnienia przetargu. Poza Winuelem (cena 31 mln zł) z CL rywalizował w tym przetargu Spin z grupy Prokomu, ale ze względu na cenę (95 mln zł) ta oferta nie miała szans na zwycięstwo. Co dalej z projektem?

Bez przetargu

— Nowego przetargu nie będzie. PSE będą próbowały zbudować system małymi kroczkami korzystając z pomocy swoich spółek zależnych — mówi nasz informator zbliżony do projektu.

— Nie zdziwię się, jeżeli ten projekt będzie realizowany dalej bez przetargu. PSE poświęciły na jego przygotowanie ponad dwa lata, a i tak nie uporały się z procedurami ustawowymi — mówi przedstawiciel jednego z oferentów.

PSE ogłosiły przetarg w końcu 2003 r. Przygotowania do jego ogłoszenia trwały 1,5 roku. Terminy składania ofert, a potem kolejnych etapów przetargu przesuwano ze względu na skomplikowany charakter projektu. Operator energetyczny dostał osiem ofert, w tym od największych polskich firm informatycznych. Na krótką listę zakwalifikowano ostatecznie wspomniane trzy firmy. O zwycięstwie w 60 proc. miała zadecydować cena, w 40 proc. wartość merytoryczna.

Atrakcyjny rynek

Dal firm IT projekt był bardzo atrakcyjny ze względu na możliwość uzyskania referencji w zakresie systemów GIS. Jest to coraz atrakcyjniejszy rynek usług. Oprogramowanie przestrzenne używane jest coraz częściej w przemyśle, administracji, wojsku i policji, a także w firmach usługowych. Według szacunków bielskiego Techmexu (firma, która ostro inwestuje w GIS, budując m.in. centrum operacji satelitarnych), rynek związany z GIS jest wart 3 do 5 mld zł. Systemy tego typu będą używane m.in. w systemie Tetra (wartość całego projektu jest szacowana na blisko 3 mld zł) oraz w IACS, systemie kierującym dopłatami dla rolników (koszt projektu to 4 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Firmy IT obeszły się smakiem