Firmy liczą na większy rynek

Wojciech Twardziak
27-11-2002, 00:00

Badania Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) oraz ASM Centrum Badania i Analizy Rynku wykazały, że zdecydowana większość przedsiębiorców opowiada się za szybkim przystąpieniem Polski do Unii. Według ankiet ASM przeprowadzonych w październiku i listopadzie wśród 1150 małych i średnich firm, ponad 66 proc. jest za akcesją. Około 50 proc. przedsiębiorstw twierdzi, że są przygotowani do sprostania konkurencji na Wspólnym Rynku. Wyniki ankiet PKPP wśród swoich członków wypadają lepiej. Spośród 150 przedsiębiorców aż 95 proc. jest za wstąpieniem do Unii, a ponad 80 proc. twierdzi, że są przygotowani do konkurowania z firmami UE.

Przedsiębiorcy uczestniczący w badanich ASM i PKPP uważają, że najważniejszymi korzyściami z członkostwa jest dostęp do większego rynku (ponad 80 proc.), lepsze prawo (70 proc.), a także zwiększenie inwestycji publicznych (53 proc.), dostęp do technologii i know-how (53 proc.) oraz korzystniejsze kredyty (53 proc.). Głównym zagrożeniem jest zwiększona konkurencja.

Wyniki badań zaprezentowano w trakcie konferencji „Polski przedsiębiorca w Unii Europejskiej — korzyści i koszty, jaki bilans?” Imprezę zorganizowały Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych oraz Business Press (wydawca Businessman Magazine), Pol- komtel i TUiR Warta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Twardziak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Firmy liczą na większy rynek