Czytasz dzięki

Firmy muszą zadbać o cyberochronę

opublikowano: 19-10-2016, 16:52

Ataki hakerskie, kradzież danych firmowych to coraz częstsze zjawiska. Firmy muszą się nauczyć, jak zapobiegać cyberatakom.

Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci? Odpowiedzi na to pytanie udzielą uczestnicy XX konferencji Secure, organizowanej przez instytut badawczy NASK oraz działający w jego strukturach zespół CERT Polska. Partnerem wydarzenia, które odbędzie się 25-26 października w Warszawie, jest firma Wheel Systems.

- Cyberbezpieczeństwo na naszych oczach stało się jednym z ważnych elementów decydujących o sprawności oraz niezawodności działania gospodarki i państwa, a także o naszym prywatnym bezpieczeństwie. Niedostateczne cyberzabezpieczenia w każdej z tych sfer mogą mieć poważne konsekwencje – przestrzega Wojciech Kamieniecki, dyrektor NASK.

Z tego powodu konferencja będzie skoncentrowana wokół najważniejszych wyzwań i problemów, jakie spędzają sen z powiek ekspertom od bezpieczeństwa teleinformatycznego. Dyskusje będą dotyczyć również internetu rzeczy i bezpieczeństwa urządzeń mobilnych. 

- W systemach działających na komputerach stacjonarnych zdarza się, że kliknięcie na podstawiony link albo otwarcie załącznika w mejlu powoduje zainfekowanie i przejęcie całego komputera. W systemach mobilnych takiej możliwości nie ma. Szkodliwe aplikacje, żeby zadziałać, muszą być zainstalowane przez użytkownika – wyjaśnia Przemysław Jaroszewski, szef CERT Polska.  

A na zagrożenia narażone są zwłaszcza przedsiębiorstwa. Z danych prezentowanych przez firmę Verizon w „2015 Data Breach Investigations Report” wynika, że aż 55 proc. sytuacji naruszających bezpieczeństwo jest związanych z wykorzystaniem kont uprzywilejowanych, a 60 proc. wynika z błędów popełnionych przez administratorów. 

25-26.10.2016 – W tych dniach odbędzie się konferencja Secure, organizowana przez instytut badawczy NASK oraz działający w jego strukturach zespół CERT Polska. Spotkanie będzie poświęcone bezpieczeństwu teleinformatycznemu; jest adresowane do administratorów, członków zespołów bezpieczeństwa w sektorze gospodarczym i publicznym oraz praktyków z tej dziedziny. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane