Firmy nie boją się lockdownu

opublikowano: 21-10-2021, 20:00

Widmo pandemicznych ograniczeń nie przeraża już MŚP. Ich nastroje są stabilne, ale inwestować nie chcą.

Wśród małych i średnich przedsiębiorców poziom optymizmu spadł nieznacznie — wynika z badania Europejskiego Funduszu Leasingowego (EFL). Wartość Barometru EFL wynosi 50,3 pkt, o 3,2 pkt mniej niż kwartał wcześniej. Barometr jest wskaźnikiem informującym o skłonności małych i średnich przedsiębiorstw do wzrostu. Może on wynosić od 0 do 100 pkt. Wartości powyżej 50 pkt oznaczają pozytywny kierunek zmian, a poniżej negatywny. Zdaniem Radosława Woźniaka, prezes EFL, spadek jest typowy dla końca roku.

— W historii naszego badania, które realizujemy już od 2015 r., zawsze między trzecim a czwartym kwartałem jego wartość spadała. Generalnie sytuacja w firmach powoli się stabilizuje, a ewentualne ponowne zamknięcie gospodarki nie budzi już takich obaw , jak w czasie poprzednich fal pandemii. Przedsiębiorcy zaczynają ze spokojem podchodzić do swoich biznesów — mówi Radosław Woźniak.

Weź udział w webinarze “Jak rozliczyć środki otrzymane w formie subwencji w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0” >>

W większości badanych firm nie ma większych zmian w zakresie sprzedaży, inwestycji, płynności oraz zapotrzebowania na finansowania zewnętrznego. Istotnie spadł jednak w porównaniu z poprzednim kwartałem odsetek podmiotów, które liczą na większe zamówienia w końcu roku — z 47 do 26 proc. Podobnie jest w przypadku oceny płynności finansowej — spadek z poziomu 42 do 24,5 proc.

Stagnacja zagościła w inwestycjach. Tylko 8 proc. badanych firm prognozuje ich wzrost. W drugim kwartale aż 25 proc. je planowało. Nieznacznie wzrósł jednak odsetek firm przewidujących wzrost zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne — z 11 do 14 proc.

Największymi optymistami są średnie spółki. W ich przypadku barometr wyniósł 52,4 pkt, podczas gdy dla podmiotów mikro 49,2 pkt, a dla małych 50,2 pkt. Ponadto tylko 2 proc. mikrofirm planuje inwestycje. W średnich spółkach takie plany ma aż 18,5 proc. badanych. Najmniejsze firmy mają natomiast największe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne —18 proc., podczas kiedy tylko 7,5 proc. średnich zgłasza, że będzie z niego korzystać.

14 proc.

Tylu przedsiębiorców przewiduje wzrost zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne...

8 proc.

...a tylko tyle prognozuje wzrost inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane