Firmy nie chcą zmieniać kadr

opublikowano: 11-12-2018, 22:00

Zdecydowanie wzrosła liczba przedsiębiorców, którzy nie mają planów dotyczących zatrudniania — głównie przez sytuację na rynku pracy.

Co piąta firma z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw planuje zwiększyć zatrudnienie w ciągu najbliższych 12 miesięcy — wynika z raportu „Kondycja polskich MŚP” opracowanego na zlecenie Diners Club Polska. Blisko 68 proc. pracodawców zadeklarowało, że liczba ich pracowników utrzyma się na tym samym poziomie, a zaledwie 5,4 proc. firm przyznało, że planuje redukcje etatów. Warto jednak zauważyć, że w porównaniu do ubiegłorocznej edycji badanianastroje są mniej optymistyczne. Bowiem w 2017 r. aż o 50 proc. więcej przedsiębiorców planowało poszukiwanie nowych pracowników. O 25 proc. wzrosła natomiast liczba firm, w których zatrudnienie pozostanie bez zmian. Podobnie jak rok temu, tylko co dwudziesta firma z tego sektora planuje zwolnienia.

— Główny powód, dla którego planowany wzrost zatrudnienia jest mniejszy, to sytuacja na rynku pracy. Rekordowo niskie bezrobocie powoduje, że coraz trudniej pozyskać i utrzymać w firmie dobrze wykwalifikowanych pracowników. Jak wynika z naszych badań, polskie mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa również mniej optymistycznie patrzą w przyszłość, niż przed rokiem — komentuje Paweł Kałudow z Diners Club Polska.

Plany powiększania personelu są zależne od wielkości przedsiębiorstwa. W 2019 r. według prognoz największą liczbę wakatów mają oferować firmy średnie (zatrudniające od 50 do 249 pracowników) — 33,3 proc. Ponad 60 proc. z nich zamierza utrzymać liczbę zatrudnionych na takim samym poziomie. Nowe osoby planuje przyjąć do pracy 20 proc. mikrofirm (do 9 pracowników), a zredukować etaty — zaledwie 1,7 proc. z nich. Na przeciwnym biegunie plasują się firmy małe (od 10 do 49 pracowników). Tylko 12,9 proc. ich właścicieli planuje powiększenie swoich zespołów, a 15 proc. ma w planach zwolnienia.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy zaledwie 16 proc. firm z sektora MŚP udało się zwiększyć zatrudnienie. Warto zauważyć, że jest to najniższy wynik od trzech lat. Systematycznie jednak wzrasta liczba przedsiębiorstw, w których zatrudnienie pozostaje bez zmian — z 57 proc. w 2016 r. do 74,7 proc. w tegorocznym badaniu.

Sprawdź program warsztatu "ROI w HR", 10.01.2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy