Firmy nie są przygotowane na nowe raportowanie

opublikowano: 15-05-2015, 00:00

Już za dwa lata dane pozafinansowe będzie musiało raportować co najmniej 300 polskich spółek i instytucji. Teraz robi to 40 z nich.

W grudniu ubiegłego roku Unia Europejska zapowiedziała, że rozszerzy obowiązek raportowania firm o dane pozafinansowe. To oznacza, że m.in. największe spółki, ale też banki i fundusze inwestycyjne będą musiały ujawnić w raportach informacje dotyczące oceny ryzyk, aspektów pracowniczych i społecznych, negatywnego wpływu na środowisko i poszanowania praw człowieka. Do 2017 r. dyrektywa UE dotycząca tego obszaru ma zostać włączona do polskiego prawa. Zdaniem ekspertów z firmy doradczejDeloitte unijny obowiązek obejmie co najmniej 300 polskich podmiotów. Tymczasem do tej pory takie informacje prezentowało zaledwie ok. 40 organizacji różnej wielkości.

— Polskie firmy nie powinny traktować tej dyrektywy jako przymusu, ale wykorzystać jako szansę na usprawnienie i transformację biznesu. Jednolite standardy raportowania danych pozafinansowych leżą w interesie samych przedsiębiorców. W ten sposób nie tylko sprostają nowym wymogom sprawozdawczym, ale też zyskają większe zaufanie ze strony inwestorów. Mało tego, weryfikując nowe obszary, mogą zidentyfikować nowe szanse biznesowe — podkreśla Irena Pichola, partner ds. zrównoważonego rozwoju z Deloitte. Nowe zobowiązanie obejmie firmy i instytucje, które zatrudniająponad 500 osób i mają sumę bilansową powyżej 20 mln EUR lub obroty netto powyżej 40 mln EUR. Jeszcze w maju Ministerstwo Finansów, które jest odpowiedzialne za realizację unijnej dyrektywy na polskim gruncie, rozpocznie wstępne konsultacje dotyczące obowiązku jej wdrożenia. Od 1 stycznia 2017 wymienione wyżej firmy i organizacje będą musiały zbierać dane pozafinansowe — a od stycznia 2018 r. umieszczać je w swoich sprawozdaniach. Praktyka raportowania pozafinansowego dopiero się w Polsce rozwija. W ubiegłym roku do konkursu Raporty Społeczne zostało zgłoszonych zaledwie 31 raportów, z których 28 przygotowano na podstawie międzynarodowego standardu Global Reporting Initiative (GRI). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu