Firmy potrzebują pomocy w sądach

opublikowano: 11-08-2019, 22:00

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców powinien móc reprezentować spółki przed sądami powszechnymi.

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) popiera propozycję Rzecznika MŚP polegającą na rozszerzeniu jego kompetencji. Chodzi o możliwość reprezentowania przedsiębiorców przed sądami powszechnymi. Ustawa o Rzeczniku MŚP, uchwalona w ramach Konstytucji Biznesu w marcu 2018 r., przyznaje mu prawo do występowania w sprawach firm tylko przed sądami administracyjnymi. W związku z tym przedsiębiorcy są pozbawieni możliwości interwencji Rzecznika w przypadku kwestii spornychz zakresu ubezpieczeń społecznych. Nie mogą też wnosić skarg kasacyjnych od prawomocnych orzeczeń w sprawach prowadzonych w sądach powszechnych.

— Mali i średni przedsiębiorcy postawieni w sytuacji konfliktu z urzędem często nie mają pieniędzy na pokrycie kosztów profesjonalnych usług kancelarii prawnych. W takich sytuacjach pomocny jest Rzecznik MŚP, którego kompetencje mają charakter interwencyjny. Dlatego zdecydowanie popieramy rozszerzenie jego uprawnień w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych — mówi Marek Kowalski, przewodniczący FPP i prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Tłumaczy, że propozycja Rzecznika MŚP jest też zgodnaz tym, co FPP postulowała wcześniej w trakcie prac nad Konstytucją Biznesu. Dotychczas Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców ma możliwość m.in. żądania od organów władzy publicznej złożenia wyjaśnień, udzielenia informacji lub udostępnienia akt i dokumentów w sprawach konkretnych przedsiębiorców, wsparcia przedsiębiorców na etapie postępowań administracyjnych, wniesienia skargi do sądu administracyjnego, występowania z wnioskami o wydanie objaśnień prawnych szczególnie skomplikowanych przepisów oraz — w przypadku dostrzeżenia rozbieżności w stosowaniu prawa przez sądy — zwrócenia się o rozstrzygnięcie problemu do Naczelnego Sądu Administracyjnego lub Sądu Najwyższego.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu