Czytasz dzięki

Firmy rodzinne nie przetrwają pandemii

opublikowano: 18-03-2020, 11:47

Większość takich przedsiębiorców nie wytrzyma miesiąca bez konieczności zwalniania pracowników.

Fundacja Firmy Rodzinne (FFR) zapytała przedsiębiorców o stan ich biznesu w obliczu blokady gospodarczej związanej z pandemią koronawirusa. W ciągu siedmiu godzin na ankietę odpowiedziało ponad 900 rodzinnych spółek różnej wielkości. Dla 83 proc. z nich firma jest jedynym źródłem utrzymania rodziny. Przy tym połowa badanych stwierdziła, że nie przetrwa dłużej niż miesiąc, bez konieczności zwalniania pracowników. Jeśli ograniczenie aktywności gospodarczej potrwa do płowy kwietnia, 15 proc. firm całkiem zamknie biznes, a 24 proc. zwolni więcej niż połowę kadry.

Okazuje się też, że dla 40 proc. firm praca zdalna nie jest dobrym rozwiązaniem, a 60 proc. podmiotów  nie ma możliwości dostarczenia swoich produktów i usług bez kontaktu z klientem.

Firmy odpowiedziały też na pytanie, jakiej pomocy potrzebują. Najwięcej ankietowanych liczy na zwolnienie z opłat zusowskich (83 proc.). Przedsiębiorcy oczekują także  zwolnienia z podatków (67 proc.) oraz dofinansowania do wynagrodzeń pracowników na czas „chorobowego” (50 proc.). O ile w normalnych okolicznościach opłacanie przez pierwsze 33 dni nieobecności chorobowej pracownika jest dyskusyjne, ale nie rujnuje przedsiębiorców, to w sytuacji, kiedy duża część załogi może wziąć zwolnienie – jest ryzyko, że doprowadzi to wiele firm na  skraj niewypłacalności.

– Jako pierwszą z rekomendacji dla rządu sugerujemy zarządzenie przejęcia przez ZUS wypłat dla pracowników na chorobowym już od pierwszego dnia. W tej chwili przedsiębiorca za taką nieobecność musi płacić podwójnie: składkę do ZUS i wynagrodzenie dla pracownika, choć praca wykonywana nie jest, a nawet potrójnie, gdy do wywiązania się z kontraktów potrzeba zatrudnić kogoś na zastępstwo lub zapłacić innemu pracownikowi nadgodziny – zwraca uwagę Katarzyna Gierczak Grupińska, prezes FFR.

Dodaje, że obecnie ten problem może być jedną z głównych przyczyn bankructwa wielu firm, szczególnie w branży produkcyjnej.  

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy