Firmy rodzinne w podatkowym raju

opublikowano: 09-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie korzyści podatkowe chce dać rząd fundacjom rodzinnym
  • kto i kiedy będzie zwolniony z podatku
  • jak propozycje rządu oceniają eksperci

Rząd radykalnie poprawił projekt ustawy o fundacjach rodzinnych. Proponuje realną ochronę majątku i zwolnienia podatkowe

Brak podatku od spadków i darowizn, zwolnienie fundacji z podatku CIT, zwolnienie z podatku PIT przychodów uzyskiwanych przez fundatora oraz jego najbliższą rodzinę, brak daniny solidarnościowej – oto najnowsze propozycje ministerstw rozwoju oraz finansów mające skłonić majętne rodziny do zakładania fundacji rodzinnych.

- Nareszcie mamy nowy projekt, który zawiera rozwiązania postulowane przez środowisko firm rodzinnych. Zawiera on korzystne propozycje podatkowe, które zachęcą do tworzenia fundacji rodzinnych, a te umożliwią pomnażanie kapitału dla przyszłych pokoleń – mówi Henryk Orfinger, przewodniczący rady nadzorczej Dr Ireny Eris.

Będzie boom na fundacje

Fundacja rodzinna będzie osobą prawną (wpisaną do KRS), akumulującą majątki rodzinne. Chodzi o to, aby chronić je przed podziałem i umożliwić ich pomnażanie w przyszłości, z korzyścią dla fundatora (nestor rodu) i jego najbliższej rodziny (małżonka, dzieci, rodziców, rodzeństwa, pasierbów, ojczyma, macochy).

Dobra zmiana
Dobra zmiana
Henryk Orfinger, przewodniczący rady nadzorczej Dr Irena Eris, potwierdza, że nowa wersja projektu rządowego jest korzystna dla firm rodzinnych.
materiały prasowe

Pierwotny projekt o fundacjach rodzinnych ujrzał światło dzienne prawie dwa lata temu. Szybko okazało się, że rząd był skąpy i zaproponował rozwiązania podatkowe, które nie przypadły do gustu przedsiębiorstwom rodzinnym. Mijały miesiące, a projekt nie mógł ruszyć z miejsca. Eksperci twierdzili, że bez radykalnej jego poprawy, szczególnie kwestii podatkowych, fundacje rodzinne nie wypalą w Polsce. Okazuje się, że rząd wysłuchał apeli środowiska i mocno zmienił projekt przyznając szerokie zwolnienia podatkowe (ramka).

- Najnowsza wersja projektu jest korzystna dla polskiego biznesu, czyli dla średnich i dużych firm rodzinnych. Celem tych przepisów jest, aby firmy rodzinne miały możliwość kontynuowania działalności gospodarczej przez pokolenia, bez obaw o takie przeszkody jak sprawy spadkowe czy rozwodowe, które wymuszałyby podział majątku. Zaproponowane rozwiązania podatkowe są korzystne – uważa Paweł Tomczykowski, partner zarządzający w kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Wyjaśnia, że fundacje rodzinne mają być zwolnione z podatku dochodowego z tytułu otrzymywanych dywidend, sprzedaży akcji lub udziałów, otrzymywanych odsetek z lokat bankowych. Będą też miały możliwość neutralnego podatkowo reinwestowania posiadanych środków finansowych. Przychody beneficjentów spokrewnionych z fundatorem będą zwolnione z PIT, ale 15-procentowy CIT od nich obciąży fundację. Natomiast gdy transfer z fundacji będzie do beneficjenta nie spokrewnionego z fundatorem, to fundacja zapłaci 15-procentowy CIT, a taki beneficjent jeszcze 15-procentowy PIT.

Paweł Tomczykowski dodaje, że od dywidend dla fundatora i beneficjentów nie będzie pobierana tzw. danina solidarnościowa (4 proc. od dochodu powyżej 1 mln zł rocznie).

Projekt chwali prof. Adam Mariański, doradca podatkowy, założyciel Polskiego Instytutu Analiz Prawnych i Ekonomicznych.

- To przepisy, na które firmy rodzinne w Polsce czekały od wielu lat. Fundacja rodzinna nie będzie opodatkowywać podatkiem dochodowym dywidend i innych zysków kapitałowych otrzymywanych od spółek, których będzie właścicielem lub udziałowcem. Planując reorganizację firmy rodzinnej warto zatem przemyśleć jej strukturę oraz zastanowić się nad możliwością skorzystania w przyszłości z instytucji fundacji rodzinnej, która może stać się dobrym narzędziem do zabezpieczenia majątku oraz inwestowania. Odpowiednie ułożenie struktury firmy rodzinnej z wykorzystaniem spółek kapitałowych może w przyszłości pozwolić na łatwiejsze skorelowanie biznesu z fundacją rodzinną. Takie rozwiązanie pozwoli zabezpieczyć majątek rodzinny przed jego rozdrobnieniem, a ponadto ułożyć relacje z potencjalnymi sukcesorami chroniąc jednocześnie interes prowadzonego biznesu – uważa prof. Adam Mariański.

Zgłoś udział w “III Forum na Wzgórzach - biznes rodzinny”, 1-2 czerwca 2023, Ostróda >>

Mały mankament

Na inne korzystne aspekty projektu wskazuje Katarzyna Karpiuk, radca prawny z PwC.

- Co istotne, oprócz samego fundatora także inni członkowie rodziny oraz osoby trzecie będą mogły wnosić mienie do fundacji. To, kto dokonał wniesienia danego składnika majątkowego, będzie miało wpływ na opodatkowanie dopiero na etapie wypłaty świadczeń do beneficjentów. Zapewni to możliwość swobodnego zasilania fundacji w majątek w celu realizacji pełnego celu sukcesyjnego danej rodziny. Dodatkowo zapewni możliwość powrotu do Polski z aktywami, które znajdują się za granicą, jeżeli tak zdecyduje fundator – wskazuje Katarzyna Karpiuk.

Wylicza, że ponadto dopuszczono możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez fundację, w ograniczonym zakresie, tj. zbywanie mienia, najem, dzierżawa, przystępowanie i uczestnictwo w spółkach handlowych, funduszach inwestycyjnych oraz innych podmiotach zarówno w kraju i zagranicą, nabywanie i zbywanie papierów wartościowych a także udzielanie pożyczek zarówno spółkom, których jest wspólnikiem, jak i beneficjentom.

Tomasz Budziak, wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, potwierdza, że nowy projekt jest satysfakcjonujący dla biznesu rodzinnego.

- Takie przepisy mogą bardzo zachęcić do zakładania fundacji rodzinnych. Jednak chciałbym zwrócić uwagę na jeden mankament projektu. Mianowicie zarówno fundacja rodzinna jak i jej fundator lub beneficjent nie będą mogli być wspólnikami w spółkach korzystających z estońskiego CIT – mówi Tomasz Budziak.

Szacuje się, ze w naszym kraju jest ponad 800 tys. firm rodzinnych, które generują roczne obroty powyżej 300 mld zł.

Rozwiązania podatkowe
  • wyłączenie z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn wszystkich świadczeń otrzymywanych przez fundatora i beneficjentów fundacji;
  • zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) przychodów uzyskiwanych przez fundatora oraz jego najbliższą rodzinę, należącą do tzw. grupy zero w podatku od spadków i darowizn, czyli małżonka, dzieci i dalszych zstępnych, rodziców i dalszych wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę;
  • opodatkowanie przychodów uzyskiwanych przez osoby nie spokrewnione z fundatorem 15 proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych;
  • zwolnienie fundacji rodzinnej od podatku dochodowego od osób prawnych. Nie będzie jednak stosowane w dwóch przypadkach:

a) gdy fundacja będzie wypłacała świadczenie fundatorowi oraz beneficjentom – tu będzie stosowany 15-procentowy podatek dochodowy od osób prawnych;

b) w przypadku fundacji prowadzących działalność gospodarczą w zakresie innym niż wskazany w ustawie o fundacji rodzinnej.

92 proc.

taki odsetek polskich firm jest zarządzana przez rodzinę i krewnych

57 proc.

taki odsetek firm rodzinnych planuje sukcesję w ciągu najbliższych 5 lat

Znane marki

Najbardziej rozpoznawalne polskie marki rodzinne: Grycan, Black Red White, Komputronik, Koral, Henryk Kania, Olewnik, Tarczyński, Ziaja, Kulczyk, Dr Irena Eris, Mokate, Wipasz, Farmacol, Fermy Drobiu Woźniak, Adamed, Roleski, Pruszyński, PBG, Wiśniowski, Fakro, Duda, Madej Wróbel, Biedronka, Gessler, JBB, Bodzio.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane