Firmy technologiczne poddały się przecenie

Paweł Kubisiak
opublikowano: 2002-04-04 00:00

Giełdy europejskie przez niemal cały dzień pozostawały w trendzie spadkowym. Szczególnie mocno przecenę odczuły papiery spółek technologicznych, po tym jak dzień wcześniej zniżkowali ich amerykańscy konkurenci. Traciły także walory koncernów naftowych, co wynikało ze spadku ceny ropy.

Niemiecki producent oprogramowania SAP zniżkował 3 proc. po tym jak jego amerykański partner Commerce One ostrzegł, że jego wyniki za pierwszy kwartał mogą być słabsze niż oczekiwano. Spadły kursy innych grup software’owych w Europie: Cap Gemini oraz Logica. Na rynku niemieckim najboleśniejsze straty zanotowali akcjonariusze Herlitz. Po informacji o fiasku rozmów mających na celu uratowanie spółki jej kurs zniżkował kolejne 44 proc.

Zdecydowanie lepiej prezentował się szwajcarsko-szwedzki ABB. Kurs wzrósł niemal 10 proc. po informacji o przełożeniu terminu spłaty zobowiązań w kwocie 3 mld dolarów.

Korekta wzrostów kursu ropy wymusiła spadki cen koncernów rafineryjnych. Zgodnie zniżkowały RoyalDutchSchell, BP, TotalFinaElf.