Firmy tną prognozy sprzedaży mieszkań

KSA
13-08-2008, 22:15

Dom Development uważa, że nie ma miejsca na  istotne obniżki cen. Dlatego woli mniej budować. Podobnie inni.

Dom Development pokazał niezłe wyniki za II kwartał. Przychody zwiększyły się o 17 proc. do 268 mln zł w porównaniu z osiągniętymi rok wcześniej. Zysk netto wzrósł o 25 proc., do 69 mln zł.

- W segmencie popularnym ceny transakcyjne naszych mieszkań spadły w porównaniu z I kwartałem o 1,6 proc., a w tzw. popularnym plus – o 1,1 proc. W większości jest to efekt naszych promocji i zachęt, więc nie obserwujemy drastycznych zmian stawek – mówi Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

Zarząd podkreśla, że na rynek nadal trafia dużo mieszkań, kupionych w czasie boomu w celach inwestycyjnych. Dlatego w krótkim okresie (od 1 do 1,5-2 lat) podaż będzie jeszcze spora. I na to trzeba się przygotować.

- Szacujemy ostrożnie, że w tym roku sprzedamy 1-1,3 tys. mieszkań – przyznaje Jarosław Szanajca.

Jeszcze miesiąc temu mowa była o sprzedaży rzędu 1,5-2 tys., ale bliżej dolnej granicy widełek. Spółka otwarcie mówi o tym, że jeśli chodzi o zysk netto za cały rok – trudno będzie jej powtórzyć rezultat z 2007 r. (200 mln zł).

W związku z sytuacją na rynku Dom Development postanowił też opóźnić rozpoczęcie realizacji kilku swoich projektów (głównie w segmencie popularnym).

- Dla większości z nich mamy wszystkie decyzje administracyjne i będziemy mogli szybko ruszyć z ich realizacją - mówi Leszek Nałęcz, dyrektor finansowy Dom Developement.

Swój apetyt poskromił też ostatnio inny mieszkaniowy gigant – JW. Construction. Prognozy wyników na ten rok poszły mocno w dół. Michał Sztabler, analityk DM PKO BP, w odtajnionej wczoraj notce na temat wyników dewelopera z 11 sierpnia podkreśla bardzo słabe dane ilościowe sprzedaży: „w 7 z 17 projektów liczba sprzedanych lokali na koniec czerwca była niższa, niż na koniec marca” Oznacza to, że klienci rezygnowali z zakupów.

Z kolei LC Corp postanowił podzielić na etapy i opóźnić ostateczny termin oddania do użytku wrocławskiego Sky Tower. Natomiast Ronson w raporcie kwartalnym poinformował, że prowadzi cztery projekty obejmujące 415 lokali. Przygotowuje 22 kolejne, na ponad 4,9 tys. lokali. Pytanie tylko, kiedy je ukończy i kiedy sprzeda.

[KSA]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Firmy tną prognozy sprzedaży mieszkań