FIRMY TRAKTUJĄ ISO 14001 JAK PRZEPUSTKĘ DO UE

Bartosz Krzyżaniak
19-09-2000, 00:00

FIRMY TRAKTUJĄ ISO 14001 JAK PRZEPUSTKĘ DO UE

Koszty systemu zarządzania środowiskiem zniechęcają małe przedsiębiorstwa

Duże przedsiębiorstwa zdają się dostrzegać korzyści płynące z wdrażania systemów zarządzania środowiskiem (SZŚ). Firmy małe i średnie raczej nie starają się wejść do grupy posiadaczy certyfikatów ISO serii 14001. Zdaniem fachowców przyczyna takiego stanu rzeczy jest prosta: wciąż trudno zaszczepić w ludziach potrzebę dbania o środowisko.

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie systemu zarządzania środowiskiem zgodnego z normą ISO 14001, wciąż jednak ich liczba jest niewielka. Dużo większą popularnością cieszą się normy jakościowe, jak np. ISO 9000. Zdaniem fachowców, sytuacja taka spowodowana jest brakiem świadomości konieczności ochrony środowiska. Tymczasem po wejściu Polski do Unii Europejskiej może się okazać, że przedsiębiorstwa krajów członkowskich zdecydowane będą na współpracę z partnerami, którzy już wdrożyli SZŚ. Dla wielu rodzimych przedsiębiorstw moment otrzymania certyfikatu może mieć decydujące znaczenie.

— Ci, którzy zwlekają z wdrażaniem systemu zarządzania środowiskiem, powinni liczyć się z tym, że w pewnym momencie może być na to za późno — prognozuje Artur Repetski, kierownik sekcji ochrony środowiska w Bureau Veritas Polska.

Siedzenie na bombie

Lekceważenie zagadnień ochrony środowiska, skupianie się tylko na jakościowym aspekcie działalności może okazać się dla krajowych przedsiębiorstw brzemienne w skutkach.

— Zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, konsekwencje istnienia i funkcjonowania firmy w konkretnym miejscu są często cicho tykającą bombą, która eksploduje w trakcie kontroli PIOŚ, na skutek skargi sąsiada lub poważnej szkody w środowisku. Wdrożony i zaakceptowany przez załogę system zarządzania środowiskiem pozwala na zaangażowanie pracowników w szeroko pojętą ochronę środowiska. Pracownik, który zdaje sobie sprawę z konsekwencji środowiskowych wykonywanej przez siebie pracy, jest najlepszym gwarantem dla kierownictwa, że nie będzie wpadek — zapewnia Magdalena Dzierbicka, Dictrict Manager w Det Norske Veritas.

Podwójny zysk

Wdrożenie systemu zarządzania środowiskiem w przedsiębiorstwie wiąże się z dwojakiego rodzaju korzyściami.

— W aspekcie materialnym pozwala na oszczędniejsze gospodarowanie materiałem, przyczynia się do minimalizowania wielkości odpadów. Dzięki wdrażanym nowym technologiom surowiec jest także lepiej przetwarzany, staje się bardziej szlachetny — zapewnia Andrzej Gerhardt, prezes Polskiego Forum ISO 14001.

Dodaje on jednak, że podstawową korzyścią wynikającą z posiadania ISO 14001 jest umiejętność zarządzania zasobami ludzkimi.

Wdrażanie ISO 14001 trwa kilka miesięcy, koszt przedsięwzięcia wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

— Koszty wdrażania i szkolenia zależne są od stopnia zaangażowania własnego firmy. Niejednokrotnie można je zredukować do minimum, co porównywalne jest z procesem wdrażania ISO 9000 — zapewnia Magdalena Dzierbicka.

Stała kontrola aspektów środowiskowych i monitoring pozwalają na uniknięcie nieprzewidzianych kosztów i związanego z tym ryzyka. Norma stwarza możliwość ustanowienia jasnych i skutecznych kanałów przepływu informacji między wszystkimi zainteresowanymi stronami, od załogi zaczynając na władzach lokalnych skończywszy.

— Jak istotny jest przepływ informacji w tak konfliktogennym temacie jak ochrona środowiska, nikogo nie trzeba przekonywać —tłumaczy Magdalena Dzierbicka.

Jej zdaniem, stosunkowo niewielkie zainteresowanie ISO 14001 w Polsce spowodowane jest przede wszystkim trudnościami związanymi z otrzymaniem wszelkich wymaganych pozwoleń. Niejednokrotnie przyczyną takiego stanu rzeczy jest też konieczność zakupu urządzeń i dostosowania własnej technologii do obowiązujących wymagań oraz związane z tym koszty.

Mali się uczą

Z korzyści z wdrażania systemu zarządzania środowiskiem zdają sobie sprawę przede wszystkim zarządy dużych firm.

— Brak małych i średnich przedsiębiorstw w grupie posiadaczy ISO 14001 spowodowany jest najprawdopodobniej stosunkowo wysokimi kosztami wdrożenia systemu, a także niską świadomością konieczności ochrony środowiska. Cieszy fakt, iż Ministerstwo Gospodarki zwróciło uwagę na kwestie środowiska, organizując przetarg na szkolenie małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie budowy systemów zarządzania jakością i środowiskiem —informuje Andrzej Gerhardt.

KOOPERACJA: Wszelkie projekty, takie jak rządowy program Czystej Produkcji, mogą wspomagać istniejący system zarządzania. Mogą też zostać rozbudowane lub zastąpione systemem zarządzania według normy ISO 14001 lub EMAS — wyjaśnia Szymon Kamiński, dyr. ds. certyfikacji w Det Norske Veritas. fot. Borys Skrzyński

TO SIĘ OPŁACA: Andrzej Gerhardt, prezes Polskiego Forum ISO 14000 zapewnia, że system zarządzania środowiskiem pozwala na oszczędniejsze gospodarowanie surowcami. fot. Borys Skrzyński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Krzyżaniak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / FIRMY TRAKTUJĄ ISO 14001 JAK PRZEPUSTKĘ DO UE