Firmy zerkają na hybrydy

opublikowano: 01-08-2018, 22:00

Diesel trzyma się pazurami firm. Chociaż traci z roku na rok, to jego udział w polskich flotach nadal przekracza 60 proc.

Z danych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów wynika, że w pierwszym półroczu 2018 r. nadal zmieniała się struktura rodzajów jednostek napędowych wykorzystywanych w autach flotowych w wynajmie długoterminowym. Zmniejszał się udział samochodów z silnikami dieslowskimi, które na koniec czerwca wprawdzie nadal reprezentowały zdecydowaną większość aut, ale ich dominująca pozycja ulegała osłabieniu. Diesle stanowiły 63,5 proc. wszystkich pojazdów, co oznacza, że ich udział zmniejszył się w ciągu ostatniego roku o 4,7 proc. Warto zaznaczyć, że samochody z silnikami wysokoprężnymi straciły 1,5 proc. udziału w rynku wynajmu długoterminowego tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Udział diesli zmniejszał się kosztem samochodów z silnikami benzynowymi oraz tzw. ekologicznymi (hybrydowymi i elektrycznymi). Aut benzynowych było na koniec półrocza już 35,2 proc., a ich udział w całej flocie zwiększył się w ciągu roku o 4 proc. Auta ekologiczne stanowiły na koniec czerwca 1,3 proc. (2298 aut) łącznego parku samochodów. W porównaniu do stanu z końca czerwca 2017 r., łączna liczba tych aut wzrosła jednak niemal trzykrotnie. Należy zaznaczyć, że wzrost w przypadku aut ekologicznych został wygenerowany przez samochody z silnikami hybrydowymi, których na koniec czerwca 2018 r. było 2270 — wobec 772 rok wcześniej. Liczba aut elektrycznych jest nadal marginalna. Na koniec I półrocza 2018 r. aut elektrycznych było 28, rok wcześniej — 20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu