Fiskus konsultuje e-sprawozdania

opublikowano: 15-07-2018, 22:00

Na cyfrowej formie wywiązywania się z obowiązków sprawozdawczych zyskają firmy z sektora MSP — zapowiada Ministerstwo Finansów.

Resort finansów rozpoczął konsultacje podatkowe w sprawie udostępnienia struktur logicznych sprawozdań finansowych, które będą sporządzane cyfrowo. Według komunikatu i wyjaśnień Ministerstwa Finansów (MF), wprowadzenie takiej ich formy oraz umożliwienie ich elektronicznego składania przez przedsiębiorców ma ułatwić wywiązywanie się z obowiązków sprawozdawczych osobom prowadzącym działalność gospodarczą, szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

„Dotychczasowa forma składania takich sprawozdań do organów podatkowych jest skomplikowana i czasochłonna. Może to ograniczać efektywność polskich podatników, a tym samym negatywnie wpływać na możliwości rozwojowe polskiej gospodarki” — czytamy w komunikacie MF.

Resort podkreśla, że cyfrowa forma sprawozdań uprości składanie tych dokumentów i pozwoli na zmniejszenie kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców. Konsultacje będą trwały do 23 lipca. Ich pierwszy etap dotyczy struktur logicznych sprawozdań finansowych, określonych w załącznikachdo ustawy o rachunkowości. Projekty schematów zaprezentowano na stronie MF, a chętni mogą przesyłać swoje propozycje wraz z uzasadnieniem na adres: konsultacje.sf@mf.gov.pl.

Resort informuje, że pozostałe struktury logiczne sprawozdań finansowych, w tym wynikające z rozporządzeń wykonawczych do ustawy o rachunkowości, zostaną zaprezentujemy podczas konsultacji podatkowych w drugim etapie, planowanym w sierpniu. Zgodnie z tegoroczną, styczniową nowelizacją Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, sporządzanie sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej będzie obowiązywać od 1 października. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy