Fiskus nie nagrodzi rzetelnych

opublikowano: 12-02-2015, 00:00

Wzorowo rozliczający się podatnicy nie dostaną nagrody. I dobrze…

Łaska resortu finansów na pstrym koniu jeździ. Jak dowiedział się „PB”, ministerstwo zrezygnowało z wprowadzenia kategorii tzw. autoryzowanego podatnika. Taki status, mający dawać specjalne przywileje fiskalne, miał być przyznawany firmom najlepiej rozliczającym się ze skarbówką. To już nieaktualne.

— Zmodyfikowaliśmy podejście do koncepcji tzw. podatnika autoryzowanego, który prawidłowo wywiązuje się ze wszystkich obowiązków i mógłby liczyć na preferencyjne traktowanie przez urząd skarbowy. Znaleźliśmy inne pomysły niż nadawanie takich certyfikatów, które realnie mogłyby pomóc tylko wąskiej grupie dużych przedsiębiorstw. Wprowadzamy nowe standardy obsługi i wsparcia podatników przez urzędy, uruchomimy tzw. asystenta podatnika, usprawniamy wyspecjalizowane urzędy dedykowane największym podatnikom — mówi Jacek Kapica, wiceminister finansów. Dlaczego MF zmieniło zdanie?

— Analizowaliśmy wszelkie „za” i „przeciw”. Certyfikaty miały być przyznawane tylko największym firmom. Mogłoby to rodzić wątpliwości dotyczące równego traktowania podatników, a ponadto grono potencjalnychkandydatów byłoby zbyt wąskie. Nie znaleźliśmy takich kryteriów przyznawania statusu, które gwarantowałyby równe i jednolite podejście do wszystkich podatników. Tylko nieliczne państwa przewidują szczególne preferencje dla uczciwych i rzetelnych podatników — zaznacza wiceminister.

Nie wyklucza, że w przyszłości resort powróci do tej idei.

— Zostawiamy sobie uchyloną furtkę na przyszłość. Szef administracji podatkowej będzie mógł określać zasady obsługi i wsparcia rzetelnych podatników, utrzymujących określony poziom zatrudnienia. Za jakiś czas będziemy mieli doświadczenia związane z funkcjonowaniem centrów obsługi podatników oraz instytucji asystenta podatnika. Czas pokaże, czy potrzebne będą nowe formy relacji urzędników z podatnikami — wyjaśnia Jacek Kapica.

Asystenci podatników będą działali w każdym urzędzie skarbowym, a ich zadaniem będzie pomaganie nowo powstałym mikrofirmom (do 1,5 roku). Jacek Kapica podaje, że ministerstwo nie wyklucza objęcia opieką asystentów także większych przedsiębiorców. Wycofanie się MF z nagradzania najrzetelniejszych podatników wcale nie smuci biznesu.

— Dzielenie podatników na lepszych i gorszych nie było najszczęśliwszym pomysłem. Wszyscy przedsiębiorcy powinni być traktowani przez organa skarbowe tak samo dobrze. Można sobie wyobrazić sytuację, gdy wobec rzetelnego podatnika wszczynana jest kontrola skarbowa. I wtedy on już nie będzie uznawany za rzetelnego? Straci ten status? A jeśli po zakończeniu procesu sądowego okaże się, że to organ skarbowy się mylił? Obawiam się, że byłoby zbyt dużo wątpliwości i problemów związanych z tzw. autoryzowanym podatnikiem — mówi Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan.

"Dzielenie podatników na lepszych i gorszych nie było najszczęśliwszym pomysłem. Wszyscy powinni być traktowani przez organa skarbowe tak samo dobrze" - mówi Przemysław Pruszyński, ekspert Konfederacji Lewiatan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu