Fiskus okiwany na 386 mln zł

KAP
opublikowano: 18-07-2012, 00:00

Przez ponad dwa lata firmy wystawiły 44 tys. fikcyjnych faktur dotyczących obrotu złomem — alarmuje resort finansów.

Znamy wyniki kontroli fiskusa w firmach, które zajmują się handlem złomem. Ciekawe i szokujące dane znalazły się w odpowiedzi Ministerstwa Finansów na interpelację Tomasza Makowskiego,

Wojciecha Penkalskiego i Artura Dębskiego, posłów Ruchu Palikota, którzy dopytywali się o los przedsiębiorstw z tej branży. Resort poinformował, że skontrolowałdokumenty przedstawione przez 27 spośród 75 działających w branży firm. Ministerstwo twierdzi, że od 2006 r. do połowy 2008 r. dostawcy i przetwórcy złomu złożyli deklaracje VAT, z których wynikało, że fiskus ma im zwrócić 547 mln zł podatku, a sam dostanie zaledwie 72 mln zł należnego VAT.

„Udowodniono m.in., że do obrotu zostało wprowadzone około 44 tys. fikcyjnych faktur sprzedaży złomu” — napisał Andrzej Parafianowicz, podsekretarz stanu w resorcie finansów. Wiceminister szacuje, że z powodu „lewych faktur” do budżetu nie wpłynęło aż 386 mln zł należnego VAT. Fiskus walczy więc o odzyskanie należnych podatków. Branża ostrożnie podchodzi do szacunków ministerstwa.

— Na razie trudno ocenić, jakie straty poniósł skarb i jakie kwoty może odzyskać. Wiele firm, które w kontaktach z kontrahentami dochowały należytej staranności, odwołuje się do sądów administracyjnych od decyzji organów skarbowych nakazujących zwrot podatku — mówi Grzegorz Stulgis z Izby Metali Nieżelaznych i Recyklingu.

Jej przedstawiciele najwięcej żalu do fiskusa mają o to, że badając podatkowe przekręty, karą obarczają także tych przedsiębiorców, którzy w procederze wyłudzania VAT mogli brać udział nieświadomie. Resort w odpowiedzi na interpelację przyznaje, że nie wszystkie z kontrolowanych podmiotów świadomie uczestniczyły w nielegalnym procederze. Do tej pory jednak sądy w Polsce uznawały, że dochowanie należytej staranności nie uchroni od kary. Dopiero niedawno — jak pisał „PB”— Naczelny Sąd Administracyjny zmienił front i wydał wyrok korzystny dla firmy, która — mimo sprawdzenia kontrahenta — została uwikłana w nielegalny proceder obrotu złomem i metalami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane