Fiskus śledzi „dywidendowy szlak”

opublikowano: 05-11-2017, 22:00

Resort finansów ostrzega przed agresywną optymalizacją poprzez przepuszczanie dywidend ze spółek w Polsce do spółek zagranicznych.

Na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (MF) pojawił się kolejny schemat optymalizacji podatkowej, przed którą fiskus ostrzega przedsiębiorców. MF stoi na stanowisku, że realizowanie opisanego schematu w praktyce prowadzi do podwójnego nieopodatkowania dywidend, co jest sprzeczne z prawem unijnym i polskim. „MF ostrzega, że stosowanie przedstawionej struktury może zostać uznane za przejaw agresywnej optymalizacji podatkowej” — czytamy. Struktura wygląda tak, że zagraniczny inwestor (spółka holdingowa z siedzibą w raju podatkowym, np. na Wyspie Jersey) nabywa udziały w polskiej spółce (spółka operacyjna) nie bezpośrednio, lecz z wykorzystaniem spółki zlokalizowanej w innych państwie, np. w Luksemburgu (spółka pośrednicząca). Spółka polska wypłaca dywidendy do spółki holdingowej przez spółkę pośredniczącą. Podejrzenia fiskusa o sztuczne (pozbawione biznesowego sensu) działania mające na celu osiągnięcie korzyści podatkowej potęguje przeprowadzanie operacji w krótkim czasie (np. kilku miesięcy), transfer pieniędzy do korzystnych podatkowo krajów i ukształtowanie struktury w przedstawionym schemacie.

SIECI SPÓŁEK: Służby kontrolne skarbówki, podległe Marianowi Banasiowi, wiceministrowi finansów, biorą się za firmy, które transferują dywidendy w celu unikania opodatkowania.
Zobacz więcej

SIECI SPÓŁEK: Służby kontrolne skarbówki, podległe Marianowi Banasiowi, wiceministrowi finansów, biorą się za firmy, które transferują dywidendy w celu unikania opodatkowania. Fot. Marek Wiśniewski

„Agresywna optymalizacja polega na nadużyciu zwolnienia podatkowego dla dywidendywypłaconej przez spółkę operacyjną. Spółka ta może twierdzić, że wypłata dywidendy do spółki pośredniczącej spełnia formalne warunki zwolnienia podatkowego. Przekazanie otrzymanej kwoty spółce holdingowej w formie dalszej dywidendy lub innej płatności może nastąpić bez podatku. W jurysdykcji położenia spółki holdingowej płatność otrzymana od spółki pośredniej może być nieopodatkowana lub opodatkowana w stopniu znikomym” — wyjaśnia MF.

Resort zauważa, że w rezultacie dywidenda, która w typowej sytuacji byłaby opodatkowana w Polsce stawką 19 proc., nie jest w ogóle opodatkowana. MF ma dla biznesu kij i marchewkę, a czego użyje, to zależy od firm stosujących podejrzane schematy. Kijem jest naliczenie niepobranego podatku z odsetkami za zwłokę. „Za powstałą zaległość podatkową płatnik odpowiada całym swoim majątkiem” — przypomina MF. Marchewką jest możliwość obniżenia odsetek za zwłokę, gdy firma skoryguje swoje rozliczenia podatkowe we właściwym terminie i uiści zaległość przed wszczęciem postępowania kontrolnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Fiskus śledzi „dywidendowy szlak”