Fiskus sprzedaje lewe papierosy

Paweł Mazur
07-03-2002, 00:00

Urząd Skarbowy w Augustowie wystawił do sprzedaży niemal 3,4 mln sztuk papierosów zarekwirowanych przemytnikom. Przeciw takim praktykom protestują przedstawiciele przemysłu tytoniowego.

Urzędy skarbowe — na drodze przetargów — wprowadzają na rynek papierosy niewiadomego pochodzenia. Towar wystawiony na sprzedaż nie posiada polskich znaków akcyzowych, banderol legalizacyjnych, napisów ostrzegawczych ani wymaganych atestów.

Nic dziwnego, że legalizacji nielegalnie wprowadzonych na rynek polski papierosów przeciwne jest środowisko przemysłu tytoniowego.

— Papierosy pochodzące z przemytu powinny być niszczone. Chcemy w tej sprawie w tym miesiącu wystąpić do Ministerstwa Finansów — mówi Jerzy Skiba, dyrektor Krajowego Stowarzyszenia Przemysłu Tytoniowego.

Szansę rozwiązania problemu stwarza projekt ustawy, która wpłynęła już do Sejmu. Jej celem jest m.in. utrudnienie obrotu nielegalnymi towarami pochodzącymi z niewiadomych źródeł, objętych banderolowaniem. Wiele wskazuje na to, że papierosy czy wódka — po ich skonfiskowaniu — będą w przyszłości niszczone i nie trafią do obrotu rynkowego.

— Zjawisko pseudolegalizacji jest żałosne. Część takich papierosów trafia powtórnie na krajowy rynek. Ich cena jest wtedy niższa od papierosów legalnych. Skoro państwo zarabia więcej na legalnych papierosach, to jaki sens ma wprowadzanie na rynek tańszych wyrobów — pyta Jan Wierzbicki, dyrektor ds. korporacyjnych Reemtsma Polska.

Jak jest skala legalizacji — nie wiadomo. Wiadomo, że tylko Urząd Skarbowy w Augustowie wystawił w lutym 2002 r. do sprzedaży ponad 169 tys. paczek (prawie 3,4 mln sztuk papierosów), wśród których znajdują się tak znane marki, jak Marlboro, Pall Mall, Camel czy Mars.

— Sprzedaż papierosów odbywa się u nas średnio dwa razy do roku. Są to produkty pochodzące z różnych źródeł, m.in. skonfiskowane na bazarach czy granicach. Zainteresowanie zakupem papierosów jest spore. W większości towar ten trafia na eksport. Potencjalny nabywca musi m.in. wykupić banderolę, a przed zakupem na własny koszt przebadać papierosy. Nie mogę ujawnić, po ile sprzedamy papierosy w tym przetargu — mówi Kazimierz Plajko, naczelnik Urzędu Skarbowego w Augustowie.

W 2001 r. legalna sprzedaż w Polsce wyniosła około 74 mld sztuk papierosów. Według szacunków, na rynek w tym czasie trafiło około 14 mld papierosów z przemytu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fiskus sprzedaje lewe papierosy