Fiskus szykuje kodeks dla kontrolerów

Po tekście „PB” MF zapewnia, że skarbówka dochowa staranności w kontrolowaniu słupów podatkowych. Kontrolerzy dostaną nowe wytyczne.

W poniedziałkowym numerze „PB” opisaliśmy notatkę naczelnika jednego z urzędów celno-skarbowych (UCS), która zawiera wytyczne Ministerstwa Finansów. Pismo dotyczy postępowań kontrolnych z art. 108 ustawy o VAT. Ten przepis to jedna z najpopularniejszych podstaw wydawania decyzji w sprawach dotyczących wyłudzeń tego podatku. Wytyczne trafiły do kontrolerów w drugiej połowie kwietnia. Z ul. Świętokrzyskiej popłynęły zalecenia, aby przeanalizować postępowania pod kątem umorzenia, jeśli podatnik jest tzw. słupem.

Zobacz także
JUŻ PISALIŚMY: PB” z 16 maja 2017 r. „PB” dotarł do notatki, w której Ministerstwo Finansów zaleca m.in., aby kontrole nie skupiały się na tzw. słupach. Zdaniem ekspertów, takie podejście może utrudnić dotarcie do prawdziwych inspiratorów procederu wyłudzeń VAT. Na zdjęciu Marian Banaś.
Marek Wiśniewski

Kontrolerzy mieli też nie zaprzątać sobie głowy nowymi sprawami, nawet jeśli będzie możliwość zabezpieczenia pieniędzy na rachunku bankowym oszusta podatkowego. Dodatkowo skarbówka miała odmawiać kontroli m.in. na zlecenie prokuratury. Po naszej publikacji resort finansów postanowił wytłumaczyćsię z wytycznych, jakie trafiły na biurka urzędników skarbowych. „(...) kierownictwo administracji skarbowej zleciło szczególnąstaranność dotyczącą wdrażania opisywanej w mediach instrukcji wewnętrznej MF” — czytamy w komunikacie MF.

Fiskus podkreśla, że priorytetem jest uszczelnienie systemu podatkowego, ale najlepszą metodą osiągnięcia tego celu jest walka z karuzelami w VAT. „W walce z oszustami nie chodzi tylko o wpływy podatkowe. Naczelnymi zasadami są uczciwość, stworzenie równych szans działania dla przedsiębiorców oraz brak tolerancji dla przestępstw skarbowych” — zapewnia fiskus. Informuje, że w resorcie trwają prace nad kodeksem dobrych praktyk w postępowaniach kontrolnych. Wytyczne zaś mają pozwolić zabezpieczyćprawa tych, którzy uczciwie płacą daniny.

— Notatka, którą rozsyłały urzędy celno-skarbowe, była pokłosiem narady 12 kwietnia z jednym z dyrektorów z MF. Nasze podejście do słupów nie jest niczym nowym. Nie chcemy, aby kontrole koncentrowały się na sprawach, w których szanse odzyskania pieniędzy są niewielkie. Natomiast być może wytyczne zostały sformułowane niefortunnie i poszły nieco za daleko — mówi nam osoba z resortu finansów, która chce zachować anonimowość.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane