Fiskus twardo blokuje projekt Szejnfelda

Jarosław Królak
opublikowano: 20-02-2008, 00:00

Prace nad zmianami w ordynacji podatkowej stoją w miejscu. Urzędnicy resortu finansów nie godzą się na żadne zmiany.

Resort finansów największym przeciwnikiem ułatwień dla podatników

Prace nad zmianami w ordynacji podatkowej stoją w miejscu. Urzędnicy resortu finansów nie godzą się na żadne zmiany.

Planom ułatwień podatkowych dla firm proponowanych przez Ministerstwo Gospodarki (MG) stanowczo sprzeciwia się Ministerstwo Finansów (MF). Urzędnicy mówią „nie” jakimkolwiek zmianom w ordynacji podatkowej (niedawno zablokowali zmiany w ustawie o swobodzie gospodarczej).

— Urzędnicy resortu finansów praktycznie odmówili współpracy. Sytuacja jest patowa — mówi Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.

Sytuację osładza nieco uzgodnienie przez międzyresortowy zespół ekspertów korzystnych dla firm zmian w kodeksie pracy i kodeksie spółek handlowych.

Nie, bo nie

Zmiany w ordynacji podatkowej mają zwiększyć ochronę podatników przed fiskusem. Sztandarową propozycją jest zasada, że podatek nie jest płacony od razu po decyzji urzędu skarbowego, ale dopiero po jej uprawomocnieniu się (po decyzji izby skarbowej lub sądu administracyjnego).

— To istotna zmiana. Nikt nie odważył się jej zaproponować — mówi wiceminister.

Obecne regulacje są bardzo niebezpieczne dla firm. Przekonały się o tym chociażby Optimus i JTT Computer. Musiały od ręki zapłacić fiskusowi gigantyczne pieniądze, a dopiero po paru latach sądy uznały decyzje fiskusa za bezprawne. Firmy były już jednak na skraju bankructwa.

— Czas to zmienić. Nasza propozycja nie byłaby kosztowna dla budżetu — straty sięgałyby może kilku procent rocznych dochodów podatkowych, ale firmy byłyby należycie zabezpieczone — informuje Grzegorz Wlazło, doradca wiceministra Szejnfelda.

MF nie godzi się też m.in. na ucywilizowanie tzw. odpowiedzialności za długi podatkowe osób trzecich (np. członków zarządów za długi podatkowe spółek). Kuriozalny jest też opór resortu przeciwko skróceniu z 5 do 2 lat czasu przechowywania przez firmy paragonów fiskalnych (po kilku miesiącach papier blaknie i niewiele na nim widać).

Resort nie życzy też sobie ograniczenia odpowiedzialności płatników.

— W razie pomyłki płatnika i odprowadzeniu za pracownika zbyt małej składki na podatek brakującą część fiskus powinien dochodzić bezpośrednio od podatnika, a nie od firmy. Na takiej pomyłce zyskuje przecież podatnik i to on powinien niedobór wyrównać — uważa Grzegorz Wlazło.

To jest realne

Losy projektu MG zależą już tylko od decyzji Jacka Rostowskiego, ministra finansów. Nie udało się nam uzyskać jego komentarza.

Przedsiębiorcy doczekają się jednak kilku korzystnych rozwiązań.

— Ministerstwo Pracy zgodziło się m.in. na skrócenie z 33 do 14 dni okresu zwolnienia chorobowego, za który pensję wypłaca pracodawca. Byłaby to istotna ulga dla przedsiębiorców. Więcej musiałby wówczas wypłacać ZUS — mówi Grzegorz Wlazło.

Poparcie resortu uzyskało również ułatwienie osobom fizycznym zatrudniającym do 10 osób wypowiadania umów o pracę.

— Sąd nie mógłby unieważniać wypowiedzeń, nawet jeśli byłyby bezzasadne. Chodzi tu głównie o to, by z szarej strefy wydobyć pomoce domowe, gosposie. Takie osoby byłyby legalnie zatrudniane, gdyby była możliwość łatwo je zwalniać — wyjaśnia Grzegorz Wlazło.

Ministerstwo Pracy zgodziło się także na ograniczenie uprawnień inspekcji pracy w zakresie występowania bez zgody pracownika do sądów o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Protestów nie wzbudził projekt zmniejszenia z 50 tys. do 25 tys. zł kapitałów początkowych w spółkach z o.o. i z 500 tys. do 250 tys. zł w spółkach akcyjnych.

— To istotne ułatwienie w zakładaniu firm — mówi doradca Adama Szejnfelda.

Ma też zniknąć obowiązek przekształcania spółek cywilnych w jawne (po przekroczeniu 800 tys. EUR rocznych obrotów). Eksperci resortu sprawiedliwości godzą się też na przepisy, które skończą z tzw. aresztami wydobywczymi.

Jarosław

Królak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu