Fiskus utrudni zwrot akcyzy

Jarosław Królak
opublikowano: 02-02-2007, 00:00

Resort finansów chce utrudnić oddanie nadpłaconej motoakcyzy. Dlatego zmieni przepisy na korzystniejsze. Dla siebie.

Resort finansów chce utrudnić oddanie nadpłaconej motoakcyzy. Dlatego zmieni przepisy na korzystniejsze. Dla siebie.

Potwierdziły się nasze informacje, że Jacek Dominik, wiceminister finansów, nie ma zamiaru łatwo oddać nadwyżki akcyzy importerom używanych aut.

W tym celu chce tak zmienić przepisy, aby móc weryfikować zapłacone kwoty podatku według cen rynkowych pojazdów. Dziś byłoby to niezgodne z prawem, bo ustawa mówi, że akcyzę wylicza się od ceny zakupu pojazdu widniejącej na fakturze lub umowie.

Ministerstwo Finansów (MF) chce przygotować przepisy, które regulowałyby zasady zwrotu nadpłaty. Oczywiście w sposób korzystny dla fiskusa. Resort nie chce oddać pieniędzy tym, którzy zaniżyli ceny aut, by zapłacić jak najniższą akcyzę. Podejrzane transakcje mają być kontrolowane, a po weryfikacji oszuści musieliby dopłacić.

6 marca podstawy zwrotu motoakcyzy ma określić sąd.

— Po wyroku WSA konieczna będzie zmiana przepisów, według których dokonany zostanie zwrot nadpłaconej akcyzy. Podatnicy otrzymywaliby go po wejściu w życie tych przepisów, a termin będzie zależał od tempa prac parlamentu. Będziemy się starali, by nastąpiło to jak najszybciej — powiedział PAP wiceminister Jacek Dominik.

Zwrot nadpłaty zostanie jednak wstrzymany do wejścia w życie nowych regulacji. Minister zapewnia, że nie chce utrudniać odzyskanie akcyzy.

18 stycznia Europejski Trybunał Sprawidliwości orzekł, że do 2006 r. w Polsce była za wysoka akcyza na sprowadzane z UE auta używane. Stawki sięgały 65 proc., choć na nowe auta 3,1 lub 13,6 proc. Według MF, zwrot akcyzy ma kosztować do 500 mln zł .

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane