Fiskus z policją ścigają oszustów

opublikowano: 23-07-2015, 22:00

Połączone siły służb w rok przeprowadziły 520 kontroli w prawie 700 firmach, z którymi skarbówka wiąże 3,5 mld zł strat skarbu państwa. Zarzuty usłyszało 1347 osób

Zawarte ponad rok temu strategiczne porozumienie między Ministerstwem Finansów (MF), Ministerstwem Spraw Wewnętrznych (MSW) i Prokuraturą Generalną (PG), dotyczące wspólnego ścigania przestępstw podatkowych, przynosi efekty.

Wspólna praca…

Agnieszka Królikowska, wiceminister finansów, szefowa kontroli skarbowej, podkreśla, że podległa jej służba uzyskała fachowe i efektywne wsparcie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP).

— Od ponad roku inspektorzy kontroli skarbowej ściśle współpracują z analitykami CBŚP. Dzięki temu trafniej typujemy podmioty do kontroli. Skupiamy się tylko na podejrzanych, czyli na tych, co do których pojawiają się wątpliwości w zakresie zgodności ich działań z prawem. Uczciwych przedsiębiorców nie nękamy. Dzięki takim metodom kontrole okazują się zasadne w ponad 90 proc. firm wytypowanych do sprawdzenia — mówi Agnieszka Królikowska.

Połączone siły skarbówki i policji operują na poziomie lokalnym, głównie w zakresie zwalczania przestępczości związanej z podatkiem VAT — wyłudzenia zwrotów VAT przynoszą największe straty budżetowi państwa. Cele akcji wytyczają dyrektorzy Urzędów Kontroli Skarbowej i naczelnicy zarządów terenowych struktur CBŚP. Obie służby wspierają się w pracach analitycznych, wymieniają się informacjami, bazami danych.

— Już możemy stwierdzić, że współpraca przyczyniła się do efektywniejszego zwalczania przestępstw, skuteczniejszego planowania i szybszego podejmowania i koordynowaniawspólnych działań. Wielką pomoc uzyskujemy również od organizacji przedsiębiorców, które wskazują nam i opisują przestępcze działania w ich branżach. Znacznie nam to ułatwia walkę z nimi — mówi szefowa kontroli skarbowej.

Przez blisko rok fiskus razem z policją prowadził 520 spraw, a postępowania kontrolne przeprowadził wobec 693 podmiotów. MF szacuje, że w tych sprawach straty budżetu państwa sięgnęły 3,5 mld zł. Prokuratorzy postawili zarzuty popełnienia przestępstw podatkowych 1347 osobom. Kontrolerzy skarbowi zabezpieczyli majątki podejrzanych na prawie 3 mld zł.

…i nauka

Agnieszka Królikowska podkreśla jeszcze jeden element współpracy między MF, MSW i PG.

— W ubiegłym roku ponad 300 sędziów i prokuratorów brało udział w szkoleniach i wspólnych warsztatach ze służbami skarbowymi. Uzyskali praktyczną wiedzę na temat mechanizmów przestępczego wyłudzania i zaniżania VAT oraz akcyzy — dodaje wiceminister finansów. W tym roku na wspólne szkolenia z fiskusem wybiera się 320 prokuratorów i 160 sędziów.

Skarbówka wkrótce zyska wsparcie innych organów kontrolnych i służb specjalnych. Rząd kończy właśnie prace nad Programem zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020. Jego celem jest skoordynowanie współpracy 17 organów i służb specjalnych, których działania są dziś rozproszone, a przez to mało skuteczne.

Tu znikają podatki

Paliwa: W tym roku kontrola skarbowa zakończyła już 578 postępowań w zakresie unikania podatków w obrocie paliwami. Uszczuplenia w podatku VAT wyniosły 4,4 mld zł, a w akcyzie 727 mln zł.

Wirtualne biura: W 2015 r. zakończono 532 postępowania, w wyniku których wykryto uszczuplenia podatkowe na 5,2 mld zł. W toku jest 869 postępowań, w których szacowane straty budżetu państwa to 4 mld zł.

Elektronika: W 2015 r. skarbówka zakończyła 157 spraw, w których budżet stracił 1,4 mld zł. Prowadzone są 533 postępowania, w których uszczuplenia szacowane są na 3,8 mld zł.

Metale nieżelazne: Zakończyły się dwie sprawy na 49 mln zł. W toku jest 36.

Towary azjatyckie: Zakończono 38 spraw. Uszczuplenia w VAT wyniosły 105 mln zł. Toczy się 38 postępowań.

Źródło: MF

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane