Fitch: nowy rząd musi podjąć się zdecydowanej reformy finansów

opublikowano: 10-10-2011, 13:22

Agencja Ratingowa Fitch jest zdania, że nowy polski rząd powinien ponownie ocenić plan konsolidacji finansów w świetle wolniejszego wzrostu gospodarczego, jeśli Polska ma utrzymać się na ścieżce prowadzącej do spełnienia kryteriów zapisanych w traktacie z Maastricht.

Cel utrzymania deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB w przyszłym roku został założony przy optymistycznym wzroście PKB  na poziomie 4 proc. Tymczasem wg prognozy Fitch ten prawdopodobnie wyniesie zaledwie 3,3 proc.

- Jeśli więc deficyt faktycznie ma wynieść 3 proc. PKB, rząd będzie musiał wprowadzić bardziej drastyczne rozwiązania fiskalne. To prawdopodobnie będzie wymagało dalszych cięć wydatków - napisała agencja w komunikacie.

Istniejąca dotychczas koalicja PO PSL zdaniem Fitch z dużym prawdopodobieństwem zrealizuje cel obniżenia deficytu z 8 proc. PKB w 2010 r. do 5,6 proc. w tym.

- Jednak w dużej mierze jest to zasługą jednorazowych działań takich jak przekierowanie części składek, które dotychczas trafiały do OFE, do budżetu państwa. Spowolnienie gospodarcze w kraju i kryzys w eurolandzie zahamują ten proces, o ile nie zostaną podjęte konkretne działania strukturalne - głosi komunikat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fitch: nowy rząd musi podjąć się zdecydowanej reformy finansów