Fitch potwierdził rating krajowy BBB+ dla Orbisu

ISB
11-07-2007, 15:30

Agencja ratingowa Fitch utrzymała swój długoterminowy rating krajowy dla spółki hotelarskiej Orbis na poziomie "BBB+(pol)". W komunikacie wydanym w środę Fitch określił perspektywę ratingu jaką stabilną.

"Rating odzwierciedla umiarkowaną politykę finansową grupy Orbis, profil biznesowy spółki, który jest poniżej średniej, jeśli chodzi o branżę hotelową i znaczącą skalę programu nakładów inwestycyjnych na lata 2007-2011" - napisano w komunikacie.

"Grupa Orbis ma niską dźwignię finansową (zadłużenie uwzględniające leasing do EBITDAR na poziomie 1,5 na koniec 2006) w porównaniu do innych spółek hotelowych ocenianych przez Fitch (wskaźnik z reguły w przedziale od 3 do 6). Jednak rating odzwierciedla również uzależnienie grupy od koniunktury w jednym kraju i niewystarczającą jakość aktywów części portfela hotelowego" - ocenia Fitch.

Zdaniem agencji Fitch, strategia Orbisu zakładająca zwiększenie znaczenia hoteli ekonomicznych kosztem hoteli klasy średniej powinna poprawić profil biznesowy grupy i pozwoli na wykorzystanie potencjału związanego ze spodziewanym wzrostem popytu na usługi hoteli ekonomicznych w Polsce. Strategia pozwoli na zlikwidowanie słabszych stron grupy, czyli części niedoinwestowanych hoteli działających pod marką Orbis i mających negatywny wpływ na wyniki operacyjne. Hotele te będą przekonwertowane na hotele marki Accor lub zostaną sprzedane.

W czerwcu 2007, Orbis ogłosił plan zwiększenia wydatków inwestycyjnych na najbliższych pięć lat. Nowy plan zakłada inwestycje na poziomie 1,4 mld zł na lata 2007-2011.

W 2006 roku, zadłużenie grupy uwzględniające leasing operacyjny wzrosło o 1% do 436 mln zł. Grupa ma wysoką płynność. Na koniec marca 2007, Grupa posiadała 74 mln zł w gotówce w porównaniu z krótkoterminowymi zobowiązaniami na poziomie 46 mln zł. Ponadto, Grupa Orbis dysponuje niewykorzystanymi liniami kredytowymi (191 mln zł na koniec 2006 r.), które są przeznaczone na finansowanie programu inwestycyjnego.

Orbis miał 3,60 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2007 roku wobec 17,25 mln zł straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 225,86 mln zł wobec 193,03 mln zł rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fitch potwierdził rating krajowy BBB+ dla Orbisu