Fitch wziął pod lupę Aquanet

DI
opublikowano: 26-01-2010, 15:38

Agencja ratingowa oceniła kondycję poznańskiej spółki wodnokanalizacyjnej. Przeczytajcie, jak...

Oto treść komunikatu:

Fitch Ratings nadał dzisiaj rating długoterminowy podmiotu (IDR – Issuer Default Rating) na poziomie ”BBB-” (potrójne B z minusem) oraz krajowy rating długoterminowy „A(pol)” dla Aquanet (Aquanet). Perspektywa dla obu ratingów jest stabilna.

Aquanet to polska spółka wodociągowo-kanalizacyjna, w 72,04 proc. należąca do miasta Poznań. Kluczowe czynniki odzwierciedlone w ratingu to niskie ryzyko biznesowe, monopolistyczna pozycja Aquanetu oraz profesjonalny i relatywnie niezależny zarząd. Ratingi spółki biorą również pod uwagę aktualny poziom taryf oraz przewidywany, względnie niski ich wzrost według metody „koszty plus.” Fitch uważa, że funkcjonowanie systemu prawnego dla spółek wodociągowych w Polsce jest sprawdzone, efektywne i korzystne dla Aquanet.

Ratingi odzwierciedlają oczekiwania Fitch, że realizacja programu inwestycyjnego (1,7 mld zł do 2018 roku) doprowadzi do umiarkowanego wzrostu dźwigni finansowej (mierzonej jako zadłużenie skorygowane ogółem/ EBITDAR) do poziomu około 6,6x na koniec 2010 roku z poziomu 5x na koniec 2008, po którym nastąpi stopniowa redukcja wskaźnika do około 4x na koniec 2014. Korzystny wpływ na ratingi Aquanet ma kredyt długoterminowy udzielony przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), którego spłata rozpoczyna się dopiero w 2011 roku. Agencja uważa jednak, że obsługa rosnących zobowiązań finansowych może wymagać bardziej zdyscyplinowanej polityki finansowej w 2015 i latach późniejszych. Fitch zauważa, że znacząco niska marża kredytu EBI, przyczyni się do utrzymania przez Aquanet dobrych wskaźników pokrycia odsetek w krótkim i średnim terminie.

W rozumieniu Agencji Fitch, Aquanet jest postrzegana przez właściciela jako spółka działająca na zasadach komercyjnych. Zyski operacyjne pochodzą z opłat wnoszonych przez użytkowników końcowych, a miasto nie rozważa udzielenia wsparcia finansowego w przyszłości. Stworzone przez miasto korzystne otoczenie biznesowe wpływa pozytywnie na profil biznesowy spółki, gdyż pozwala zarządowi spółki koncentrować się w sposób efektywny na działalności operacyjnej.

Rating nie został podniesiony z uwagi na strukturę własnościową Aquanetu, jednak Fitch przyznaje, że profil biznesowy spółki jest wzmocniony przez bieżącą współpracę z miastem, której jakość oceniana jest przez agencję powyżej średniej w porównaniu z innymi spółkami municypalnymi. Biorąc pod uwagę rolę miasta w procesie zatwierdzania taryf oraz obecne, dobre relacje pomiędzy spółką municypalną oraz jej właścicielem, wszelkie tarcia polityczne lub pogorszenie się zdolności kredytowej miasta będą miały negatywny wpływ na ratingi Aquanetu.

Profil finansowy spółki może pogorszyć się, jeśli Aquanet zdecyduje się w pełni finansować plan inwestycyjny w oryginalnej wielkości i zakresie poprzez dodatkowy dług. Może to mieć miejsce w przypadku braku pozytywnej decyzji o współfinansowaniu planowanych inwestycji z Funduszy Spójności Unii Europejskiej. Fitch rozumie jednak, że w takim przypadku, zarząd spółki byłby w stanie opóźnić, zmniejszyć lub nawet zrezygnować z części projektów, aby nie pogorszyć profilu finansowego spółki.

Aquanet jest jedną z największych spółek wodno-kanalizacyjnych w Polsce z przychodami 295 mln zł oraz EBITDA 119 mln zł w 2008 roku. Płynność spółki jest dobra, z 31 mln zł gotówki posiadanej na koniec września 2009, która powinna zostać zwiększona w wyniku ciągnienia kredytu EBI w wysokości 100 mln zł na koniec 2009. Dodatkowo, płynność wzmocniona jest poprzez dostępną linię kredytową w wysokości 120 mln zł z terminem zapadalności 2016.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane