Fitness z 8-procentowym VAT

opublikowano: 09-12-2014, 00:00

Kluby fitness mogą stosować obniżoną stawkę VAT w przypadku abonamentów i karnetów — przyznał minister finansów.

Firmy oferujące usługi fitness doczekały się korzystnej wykładni ministra finansów (MF) w sprawie podatku od towarów i usług (VAT) od abonamentów i karnetów uprawniających do wstępu do ich klubów.

Oznacza ona, że korzystanie z ich podstawowej oferty rekreacyjnej są opodatkowane obniżoną stawką, wynoszącą 8 proc. W wydanej w tych dniach ogólnej interpretacji podatkowej MF odnosi się do rekreacji, której ustawa o VAT nie definiuje, rodząc wątpliwości co do wysokości opodatkowania wspomnianych abonamentów i karnetów.

Minister wyjaśnia, że przez pojęcie „pozostałe usługi związane z rekreacją” zawarte w ustawie należy rozumieć różne aktywności służące wypoczynkowi i zdrowiu, takie jak siłownię, aerobik czy saunę. Pojęcie „wstęp” należy natomiast traktować funkcjonalnie, jako aktywne korzystanie z rekreacji. Minister zastrzegł, że obniżony podatek nie może być stosowany do świadczeń, które mają charakter dodatkowy i są dodatkowo płatne, jak np. odżywki, usługa ułożenia diety i treningu indywidualnego czy usługa trenera personalnego.

— Dla branży najważniejsze jest, że interpretacja pozwala objąć obniżoną stawką VAT podstawowe usługi fitness. Przedsiębiorcy prowadzący kluby mogą ją stosować w przyszłości, a także ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku, powołując się na ogólną interpretację MF oraz wyroki NSA — podkreśla Robert Kamiński, prezes Polskiego Przedsiębiorcy prowadzący kluby mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku, powołując się na ogólną interpretację MF.

Związku Pracodawców Fitness (PZPF). Robert Kamiński zapowiada, że PZPF wkrótce wyda klubom oddzielną rekomendację i instrukcje, jak uzyskać zwrot VAT. Przewiduje też, że dzięki niższej stawce tańsze usługi fitness mogą być szerzej dostępne. (PZPF) od dłuższego czasu zabiegał o wyjaśnienie tej kwestii. Z wnioskiem o stosowną interpretację zwrócił się do MF w październiku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane