Flagowy okręt Henryka VIII odzyska świetność

PAP
opublikowano: 25-01-2008, 11:58

Dwie najbardziej znane brytyjskie jednostki morskie: XVI-wieczny Mary Rose króla Henryka VIII i wiktoriański Cutty Sark odzyskają dawną świetność dzięki funduszom na restaurację przyznanym im przez HLF (Heritage Lottery Fund), fundusz wsparcia kultury finansowany przez Narodową Loterię.

Przycumowany u nadbrzeża Greenwich i mocno zniszczony przez pożar w maju 2007 r. w czasie prac konserwatorskich, żaglowiec Cutty Sark, w XIX wieku wykorzystywany do przewożenia herbaty, otrzyma 10 mln funtów na przywrócenie do poprzedniego stanu.

21 mln funtów umożliwi kontynuację praw restauratorskich na flagowym okręcie wojennym Henryka VIII (1491-1547) Mary Rose, który zatonął w cieśninie Solent u wybrzeży Isle of Wight w 1545 r.

Wydobyty na powierzchnię w 1982 r. Mary Rose jest odbudowywany i konserwowany. Dzięki zastrzykowi funduszy, okręt zostanie umieszczony w nowym, stałym pomieszczeniu, w którym pod jednym dachem wystawionych zostanie także ok. 19 tys. obiektów znalezionych na pokładzie. Obecnie z braku miejsca udostępnionych jest tylko 6 proc. znalezisk.

Kadłub okrętu od 25 lat spryskiwany wodą i chemikaliami zostanie ostatecznie osuszony.

Mary Rose to jedno z najcenniejszych brytyjskich, historycznych znalezisk XX w., a zarazem jedna z największych turystycznych atrakcji. Mimo, iż prace konserwatorskie są w toku, wrak okrętu obejrzało ok. 7 mln turystów, co Portsmouth przyniosło ok. 60 mln funtów.

Docelowo okręt będzie umieszczony na historycznej przystani w Portsmouth w futurystycznym budynku, gdzie mieścić się będzie ośrodek nauczania i multimedialne muzeum nastawione na młodzież. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane