Flatbingo pomoże znaleźć zaufanego pośrednika

opublikowano: 24-05-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Twórcy portalu Simpl.rent ruszają z serwisem inspirowanym platformą ZnanyLekarz.pl. Będzie wyszukiwał agentów i zarządców nieruchomości.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • na jakich zasadach będzie działał serwis Flatbingo
  • w jakie nowe funkcjonalności planują wyposażyć go twórcy
  • jak pomysł oceniają eksperci

Prawie połowa osób poszukujących domu lub mieszkania korzysta z pomocy pośrednika — wynika z ankiety przeprowadzonej przez portal Nieruchomosci-online.pl. Znalezienie wykwalifikowanego agenta to nierzadko spore wyzwanie. Proces ten skomplikowała przede wszystkim wprowadzona w 2014 r. deregulacja, znosząca wymogi dotyczące kwalifikacji w tym zawodzie. Skutek był taki, że na rynku zaczęły się pojawiać nieuczciwe firmy i pseudoagenci, działający bez licencji i kompetencji.

Znalezienie zaufanych specjalistów ma ułatwić serwis Flatbingo, z którym rusza firma Simpl.rent, oferująca m.in. narzędzia do weryfikacji najemców.

Efekt pracy załogi Simpl.rent:
Efekt pracy załogi Simpl.rent:
Filip Dykas, współzałożyciel Simpl.rent, mówi, że prace nad Flatbingo trwały 10 miesięcy. Serwis powstał siłami zespołu programistów i grafików, którzy na co dzień wspierają Simpl.rent.
Zawadka

Pomysł narodził się z potrzeby

Schemat działania nowej platformy można porównać do serwisu ZnanyLekarz.pl. Wystarczy wpisać lokalizację i pomoc, jakiej się oczekuje (np. całościowa opieka nad najmem albo wycena i przygotowanie oferty). System wyświetli firmy wraz z dokładnym opisem oraz ocenami i opiniami osób, które już skorzystały z ich usług. Na razie informacje są zaciągane z Google’a, jednak po zbudowaniu skali platformy będą pochodziły od jej użytkowników.

— Podczas rozmów prywatni właściciele i najemcy niejednokrotnie prosili nas o rekomendację agencji nieruchomości lub zarządcy w wybranej okolicy. Zauważyliśmy jednocześnie, że rynek wynajmu mieszkań jest mocno rozproszony, bo z powodzeniem funkcjonują na nim zarówno duże agencje o zasięgu ogólnopolskim, jak też mniejsi pośrednicy lub pojedynczy agenci, którzy doskonale poruszają się po rynkach lokalnych. Pomyśleliśmy, że brakuje miejsca, które dawałoby klientom możliwość łatwego znalezienia i wyboru, a następnie oceny współpracy z profesjonalistą rynku najmu — tłumaczy Filip Dykas, współzałożyciel Simpl.rent.

Obecnie na Flatbingo można znaleźć ponad 60 profesjonalistów — agentów, zarządców, architektów i agencji nieruchomości.

— Sukcesywnie dodajemy kolejnych i na bieżąco ich weryfikujemy. Lista oczekujących do dodania to ponad 300 podmiotów, a cały czas zgłaszają się kolejne firmy, ponieważ jesteśmy na etapie zapraszania i zbierania ankiet, które pomagają stworzyć odpowiedni profil na stronie — mówi Piotr Pajda, współzałożyciel Simpl.rent.

Już niebawem Flatbingo zaoferuje nowe funkcjonalności — porównywarkę usług oraz kalkulator korzyści, który pomoże ocenić, czy skorzystanie ze wsparcia eksperta będzie w danym przypadku bardziej opłacalnie niż samodzielne przejście przez proces związany z najmem.

— Cały czas planujemy kolejne funkcjonalności. Na razie koncentrujemy się rozwoju platformy w Polsce, wykorzystując lokalne kontakty, które zdobyliśmy podczas promowania Simpl.rent wśród profesjonalistów. W przyszłości planujemy ekspansję zagraniczną — mówi Piotr Pajda.

Na razie korzystanie z platformy jest darmowe i dla najemców, i pośredników. Twórcy nie ukrywają, że chcą rozpędzić i wypromować serwis, a w dalszej kolejności będą pracowali nad modelem zarobkowym.

Inicjatywa godna uwagi

Zdaniem ekspertów pomysł na bazę pośredników z ocenami klientów ma szansę się przyjąć, podkreślają jednak, że kluczowy będzie sposób weryfikacji komentarzy.

— Rolę narzędzia opiniującego pośredników nieruchomości częściowo pełnią Google oraz Facebook. Znajdziemy tam bowiem oceny agentów oraz agencji nieruchomości w formie gwiazdek i opinie klientów. Oczywiście zdarzają się nieobiektywne oceny, ale w przypadku agencji i agentów nieruchomości z dużą liczbą opinii stanowią one zdecydowaną mniejszość. Pomysł stworzenia dla rynku nieruchomości platformy o schemacie działania podobnym do serwisu ZnanyLekarz.pl wydaje się godny uwagi. Należy jednak pomyśleć nad rozwiązaniami pomagającymi identyfikować nieobiektywne opinie, które mogą być również efektem działań nieuczciwej konkurencji — twierdzi Leszek Markiewicz, właściciel agencji NieruchomosciSzybko.pl.

Podobne obserwacje ma Bartłomiej Baranowski, analityk rynku nieruchomości w Domiporta.pl.

— Jeszcze kilka lat temu pośrednicy nieruchomości musieli zdawać egzaminy i poświadczać umiejętności. Teraz pośrednikiem może zostać w zasadzie każdy. Warto więc oddzielić profesjonalistów od osób, które tego zaufania nie budzą. Taki serwis oczywiście mógłby w tym pomóc, ale jak to bywa z agregatorami opinii, istnieje ryzyko fałszywych pozytywnych bądź negatywnych opinii. Jeżeli serwis nie będzie monitorowany i moderowany, to jego wartość szybko spadnie — uważa Bartłomiej Baranowski.

Firma matka na fali wznoszącej

Platforma Simpl.rent, do której należy Flatbingo, wystartowała w 2019 r. Początkowo było to narzędzie do weryfikacji najemców. Z czasem zaoferowało usługi także lokatorom.

Zeszłoroczny boom na rynku najmu spowodował, że wyniki Simpl.rent mocno przewyższyły oczekiwania założycieli. Od końca 2021 r. do początku 2023 r. firma zwiększyła liczbę użytkowników z 3 tys. do 30 tys.

Simpl.rent nie przedstawiło jeszcze przychodów za 2022 r. Według KRS w 2021 r. wyniosły one 231 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane