"Focus": w Niemczech kwitnie nielegalny handel bronią

DI, PAP
opublikowano: 23-03-2013, 12:25

Niemieckie firmy handlujące bronią naruszają coraz częściej obowiązujące zakazy, nie cofając się nawet przed sprzedażą w rejony konfliktów na świecie precyzyjnych urządzeń do produkcji broni atomowej i chemicznej - podał w sobotę niemiecki tygodnik "Focus".

Pisząc o wzroście nielegalnego eksportu broni "Focus" powołuje się na sprawozdanie Urzędu do Walki z Przestępstwami Celnymi (ZKA) za rok 2012. W tym okresie funkcjonariusze wdrożyli 136 postępowań wyjaśniających w związku z podejrzeniem o naruszenie ustawy o kontroli handlu bronią - o 35 więcej niż rok wcześniej.

Szef ZKA Norbert Drude wyraził zaniepokojenie "agresywnymi działaniami" podejmowanymi przez Iran w celu uzyskania dostępu do broni. Trzy czwarte wszystkich badanych przypadków dotyczyło właśnie handlu z tym krajem. Jak podkreśla "Focus", niemiecka technika cieszy się wielkim uznaniem wśród specjalistów pracujących przy irańskim programie atomowym.

Nielegalny transfer obejmuje zarówno rozwiązania techniczne najwyższej jakości, stosowane w produkcji broni atomowej, biologicznej i chemicznej oraz rakiet do przenoszenia takiej broni, jak również sprzęt, który może być wykorzystany zarówno w przemyśle cywilnym jak i wojskowym.

ZKA prowadzi obecnie śledztwo przeciwko firmie z Hamburga, która w 26 przypadkach naruszyła przepisy o embargu na dostawy broni do Iranu. Przedsiębiorstwo miało dostarczyć za pośrednictwem Szwajcarii aluminiowe pręty i stalowe płyty irańskiej firmie, która uważana jest za pośrednika przy zakupach sprzętu dla programu atomowego.

Niemieccy celnicy zwracają ponadto uwagę na rosnące zjawisko nielegalnego wywozu broni. W ubiegłym roku funkcjonariusze urzędu zabezpieczyli 1,55 mln sztuk amunicji, dwa razy tyle co w 2011 r. Głównym punktem przerzutowym jest port w Hamburgu.

W kwietniu 2012 odkryto tam cały kontener z amunicją przeznaczony dla Paragwaju. Z kolei na lotniskach we Frankfurcie i Lipsku zatrzymano dostawy rosyjskiej broni przeznaczone dla Indii i Algierii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / "Focus": w Niemczech kwitnie nielegalny handel bronią