Foksal NFI: na razie bez buy-backu

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 2000-09-15 00:00

Foksal NFI: na razie bez buy-backu

Wczorajsze WZA Foksal NFI wycofało z porządku obrad wniosek w sprawie zmian w statucie, umożliwiający funduszowi skup i umarzanie własnych akcji. Posiadający wciąż znaczny pakiet akcji NFI Skarb Państwa nie wyklucza też zaskarżenia uchwały o pokryciu straty funduszu z kapitału zapasowego.

Wniosek, złożony przez kontrolujące Foksal NFI fundusze: Everest Capital Master, Everest Capital Frontier i Poland Opportunity Fund o wprowadzenie zmian do statutu, które pozwoliłyby na umarzanie akcji funduszu, został wycofany z obrad wczorajszego WZA.

— Wycofujemy swój wniosek ponieważ nie widzimy szans na jego przyjęcie — powiedział Anthony Doran, prezes zarządu Everest Capital Polska, firmy zarządzającej majątkiem Foksal NFI.

Zgodnie z kodeksem handlowym, jego przyjęcie wymagałoby poparcia czterech piątych głosów zgromadzonych na sali. Tymczasem na walne zarejestrowane zostało łącznie 21 318 240 akcji funduszu, stanowiących prawie 71 proc. kapitału akcyjnego Foksal NFI. Z tego jednak ponad 4,5 mln walorów należało do Skarbu Państwa, co dawało mu ponad 21 proc. głosów na tym walnym.

Problemów nie było już z przegłosowaniem pozostałych uchwał. Do jednej z nich sprzeciw zgłosił jednak Skarb Państwa. Przedstawiciel MSP nie zgadzał się z pokryciem ubiegłorocznej, wynoszącej 192,5 mln zł, straty netto funduszu z kapitału zapasowego, zgłaszając jednocześnie własny wniosek o pokrycie tej straty z zysków przyszłych okresów. Wniosek nie został jednak zaakceptowany.

Organizator

Puls Biznesu

Autor rankingu

Coface

Partner strategiczny

Alior

Partnerzy

GPW Orlen Targi Kielce Energa Obrót