Czytasz dzięki

FOMC utrzymuje stonowany język, ale dolar zyskuje

Arkadiusz Trzciołek, CFA, Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 30-07-2015, 09:48

Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia było wczorajsze spotkanie władz monetarnych w Stanach Zjednoczonych. Podczas tego posiedzenia Federalny Komitet Otwartego Rynku nie zdecydował się na zmianę stóp procentowych, w związku z czym górne ograniczenie kanału dla stopy rynkowej wynosi nadal 0,25%.

Taka decyzja nikogo nie zaskoczyła, gdyż rynek szeroko oczekiwał braku zmian w zakresie kosztu pieniądza. Uczestnicy rynków finansowych koncentrowali się jednak na komunikacie po decyzji, który mógł dać wskazówki na temat przyszłego planu działania Fed. Tutaj jednak FOMC w pewnym stopniu rozczarowało, gdyż porównując treść komunikatu z czerwca z tą wczorajszą zmiany można uznać za kosmetyczne. Wśród lekko jastrzębich sygnałów widzimy zauważenie solidnego wzrostu zatrudnienia oraz dalszej poprawy na rynku mieszkaniowym. Przed rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych decydenci chcieliby zobaczyć pewną dalszą poprawę na rynku pracy. Takie słowa mogą oznaczać, że dobre dane o wzroście zatrudnienia (najbliższy raport o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym już w przyszłym tygodniu), dobrym tempie wzrostu płac oraz poziomie bezrobocia zmierzającym w kierunku neutralnego (uznawany na poziomie 5% przez władze w USA) mogłyby pozwolić, aby nadal termin rozpoczęcia podwyżek we wrześniu był realny. Rynek ostatecznie odebrał wydźwięk komunikatu mocno pro-dolarowo. Amerykańska waluta umacniała się w stosunku do całego koszyka G10, a para EURUSD szybko znalazła się poniżej 1,10, a dzisiaj o poranku ten ruch jest kontynuowany i główna para jest w okolicach 1,09.

Wystąpienie Naczelnika Banku Rezerwy Australii nie przyniosło istotnych informacji na temat oceny stanu gospodarki przez władze monetarne. Glenn Stevens skupił się na wpływie liberalizacji finansowej w Chinach, co może spowodować duży napływ kapitału z Chin, zwłaszcza do krajów azjatyckich oraz z rejonu antypodów. Naczelnik RBA pominął aspekty, które mogłyby dać pogląd na decyzję w zakresie stóp procentowych w przyszłym tygodniu. Jednak w tym wypadku nie oczekuje się zmian kosztu pieniądza, gdyż ostatnie publikacje z rynku pracy, a także o inflacji nie przedstawiały pogorszenia sytuacji. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia ze zdecydowanym wzrostem cen rud żelaza, jednak nie przyczyniło się to do umocnienia kursu dolara australijskiego, gdyż inwestorzy nadal biorą pod uwagę gołębię nastawienie RBA oraz prognozy cen surowców, które wskazują na spadki cen rud żelaza po krótkoterminowej korekcie.

Dzisiaj zdecydowanie najważniejszą publikacją będzie wzrost PKB w Stanach Zjednoczonych (publikacja o 14:30, jest to pierwszy odczyt, który będzie podlegał dalszym rewizjom). Po słabym wzroście w pierwszym kwartale, który w pewnym stopniu spowodowany był surową zimą oraz strajkami na wschodnim wybrzeżu, oczekuje się lepszych danych za drugi kwartał, rynek widzi wzrost w okolicach 2,5%. Ponadto o 14:00 poznamy inflację z Niemiec, a po drodze będą publikowane dane z poszczególnych landów. Polski złoty po okresie umocnienia się – w związku z tymczasowym zmniejszeniem ryzyka wokół sytuacji greckiego planu pomocowego – porusza się w zakresie pomiędzy 4,10 a 4,15 w stosunku do euro. Po godzinie 09:30 dolar kosztował 3,7662 złotego, euro 4,1247 złotego, funt 5,8770 złotego, zaś frank 3,8797 złotego.


Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Trzciołek, CFA, Analityk Rynków Finansowych XTB

Polecane