FORAS WYDA JESZCZE 0,7 MLD

Szczepanik Rafał, Kopenhaga
08-02-1999, 00:00

FORAS WYDA

JESZCZE 0,7 MLD

W Sosnowcu i w Bytomiu Duńczycy zbudują centra handlowe za 700 mln zł

SKLEPY DLA INNYCH: Duńska firma żyje z budowy i wynajmu obiektów, w których działają supermarkety wielkich sieci sprzedaży fot. ARC

Na obrzeżach Sosnowca i Bytomia duński koncern Foras Holding chce wybudować dwa kolejne centra handlowe. Warszawskie placówki Targówek i Reduta będą natomiast rozbudowane. Duńczycy zamierzają zainwestować w Polsce 700 mln złotych.

Foras to duńska firma specjalizująca się w inwestycjach w wielkie centra handlowe i hipermarkety. Koncern ma oddziały m.in. w USA, Anglii, Niemczech i Indiach. Teraz chce skupić część swoich inwestycji w Polsce i Czechach.

— Do tej pory zainwestowaliśmy w waszym kraju 500 mln koron (250 mln zł). W Warszawie powstały obiekty handlowe Reduta i Targówek. W ciągu najbliższego półtora roku wydamy kolejnych 1,3-1,4 mld koron (około 700 mln zł) — mówi Lars Locke, dyrektor zarządzający Foras.

Kierunek: Śląsk

Przedstawiciele firmy deklarują, że są zadowoleni z interesów w Polsce. Targówek i Reduta dopiero rozpoczynają działalność, ale już planuje się ich dalszy rozwój. Dwa nowe centra mają zaś powstać na Śląsku. Szefowie koncernu nie chcą zaniedbywać regionu z czterema milionami mieszkańców. Nie muszą obawiać się braku klientów. Śląski rynek nie jest jeszcze nasycony hipermarketami. Na obrzeżach Sosnowca znajduje się jedynie hala Macro Cash & Carry oraz centrum handlowe M1. W Bytomiu nie ma ani jednego centrum handlowego. Z kolei w Katowicach, stolicy regionu, dopiero trwa budowa pierwszego dużego kompleksu handlowo-konferencyjnego. Dlatego Foras, który początkowo zamierzał wydać 900 mln zł i w Czechach, i w Polsce, poprzestał na jednym hipermarkecie w Pradze. Reszta pieniędzy popłynie do nas.

Foras nie będzie jednak w Polsce niczego sprzedawał. Holding nie specjalizuje się bowiem w handlu, lecz w inwestycjach. Zleca budowę centrów podwykonawcom, po czym odkupuje od nich gotowe obiekty.

— Dalej też się nimi nie zajmujemy. Zlecamy ich bieżące zarządzanie i administrację norweskiemu Steen & Strom, a same hale wynajmujemy sieciom sprzedaży — tłumaczy szef holdingu.

Nowe miejsca pracy

Centra w Sosnowcu i Bytomiu zostaną zagospodarowane podobnie jak warszawskie. Największą część powierzchni wynajmie francuska sieć Carrefour, reszta zostanie podzielona między mniejsze sklepy, bary i restauracje. Całość wybuduje obecny w Polsce TK Development.

— Myślę, że przez najbliższe półtora roku, developer zatrudni w każdym z centrów po 200 osób. W markecie pracę znajdzie blisko 400 osób — mówi Lars Locke.

W JEDNYM KIERUNKU

Foras nie jest w Danii znaną firmą. Choć jest notowany na kopenhaskiej giełdzie, nazwę rozpoznają tylko specjaliści z branży. Firma występuje bowiem pod swoją nazwą jedynie jako inwestor i właściciel centrów handlowych. Wykłada pieniądze, ale budowa, obsługa hal i sprzedaż zawsze są w gestii innych firm. Koncern zdecydował się na taką strategię w roku 1997. Wcześniej inwestował w maszyny rolnicze, farmy, leasing kontenerów transportowych i nieruchomości, a także sam zarządzał hipermarketami. Nowa strategia zakłada koncentrację kapitału w jednej branży. Z tego powodu z holdingu wyodrębniono spółki córki działające na innych rynkach, po czym je sprzedano.

Rafał Szczepanik, Kopenhaga

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szczepanik Rafał, Kopenhaga

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / FORAS WYDA JESZCZE 0,7 MLD