Fortuna rośnie na medycznych planach

(GRA)
opublikowano: 11-02-2008, 10:01

Giełda otworzyła się niezdecydowanie. Po 30 minutach handlu WIG jest bez zmian, WIG20 spada o 0,1 proc., mWIG40 rośnie o 0,1 proc., a TechWIG spada o 0,3 proc.

Rosną z rana notowania NFI Fortuna. Po 30 minutach są prawie 8 proc. na plusie. To efekt dzisiejszej publikacji w „Pulsie Biznesu”. Gazeta podaje, że NFI Fortuna – fundusz, który miał zostać zlikwidowany – pracuje nad nową strategią. Chodzi o wejście na rynek usług medycznych. Szczegóły na razie nie są znane, ale z dostępnych na razie informacji wynika, że plany dotyczą diagnostyki medycznej.

Zwyżkuje też kurs TUP-a, ale delikatnie – o 1,84 proc. Na łamach dzisiejszego „PB” TUP zapowiada kilka akwizycji i wprowadzenie przynajmniej dwóch spółek na giełdę. Przejęta może zostać spółka zajmująca się projektowaniem i dystrybucją ram rowerowych. Za firmę o 2,5 mln zł obrotów TUP zapłaci 1 mln zł. Poza tym na celowniku są firmy z branży logistycznej i, tradycyjnie, nieruchomościowej. Na przejęcia podmiotów spoza sektora nieruchomości TUP przeznacza 20 mln zł. Prezes Robert Moritz uprzedza, że w 2008 r. spółce trudno będzie utrzymać wynik netto z 2007 r. (40 mln zł).

Nieźle zachowuje się też Hoop – rośnie o 1,72 proc. Dzisiejsza „Rzeczpospolita” pisze o rynku napojów, powołując się na dane firmy badawczej AC Nielsen. Wynika z nich, że w ubiegłym roku wydatki Polaków na wodę i napoje zwiększyły się o blisko jedną piątą. Najbardziej zyskały napoje energetyczne i mrożona herbata. Te informacje są istotne dla giełdowego Hoopa. Na łamach „Rz” prezes Marek Jutkiewicz mówi, ze początek tego roku też jest obiecujący. Jego firma pracuje teraz nad strategią dla siebie i Kofoli, z którą będzie się łączyć. Jutkiewicz zapowiada wydatki na promocję swojego napoju o smaku coli. Planuje też wprowadzić na rynek gazowane odmiany smakowej wody Arctic.

Dzisiejszy „Parkiet” spekuluje na temat inwestora, który mógłby odkupić od MSP jego pakiet papierów Ruchu. Taka transakcja musiałaby mieć formę wezwania na państwowe walory. Gazeta zauważa, że ten tzw. drugi etap prywatyzacji mocno się przedłuża. Jeśli chodzi o potencjalnego inwestora, gazeta nie podaje żadnych nowych dla rynku informacji. Wśród zainteresowanych Ruchem Parkiet wymienia m.in giełdową Emperię, której prezes Artur Kawa mówi: „nie wykluczamy takiej możliwości”. Poza tym zainteresowanie spółką nadal deklaruje Zbigniew Jakubas.

„Wg informacji prasowych, przejęciem RUCH-u zainteresowana jest giełdowa Emperia. Nie jest to pierwsza spekulacja na ten temat i sądzimy, że akwizycja RUCH-u przez Emperię mogłaby być korzystna dla obu spółek. Kurs akcji RUCH-u w ostatnich tygodniach jest stabilny, gdyż inwestorzy oczekują na wezwanie” – skomentowała w porannym komentarzu Hanna Kędziora, analityk DM PKO BP.

Kursy Emperii i Ruchu reagują na razie różnie na te informacje. Są odpowiednio 0,29 proc. na minusie i 0,09 proc, na plusie.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane