Fotyga nową minister spraw zagranicznych

Polska Agencja Prasowa SA
09-05-2006, 20:27

Prezydent Lech Kaczyński powołał we wtorek Annę Fotygę na nowego szefa resortu spraw zagranicznych. Fotyga zastąpiła na tym stanowisku odwołanego tego dnia Stefana Mellera. Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapewnił, że powołanie Fotygi świadczy o tym, że Polska zamierza kontynuować aktywną politykę zagraniczną.

Prezydent Lech Kaczyński powołał we wtorek Annę Fotygę na nowego szefa resortu spraw zagranicznych. Fotyga zastąpiła na tym stanowisku odwołanego tego dnia Stefana Mellera. Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapewnił, że powołanie Fotygi świadczy o tym, że Polska zamierza kontynuować aktywną politykę zagraniczną.

    Prezydent powołał też premiera Kazimierza Marcinkiewicza na przewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej (KIE). Fotyga była dotychczas wiceministrem spraw zagranicznych, była eurodeputowaną PiS w Parlamencie Europejskim.

    Meller zrezygnował z udziału w rządzie po zawarciu przez PiS koalicji rządowej z Samoobroną.

    Prezydent życzył nowej szefowej dyplomacji samych sukcesów i tego, by polska polityka zagraniczna dobrze chroniła interesy Polski i interes narodu. Po wręczeniu nominacji L.Kaczyński podkreślił m.in. doświadczenie Fotygi i fakt, że jest ona pierwszą kobietą na stanowisku szefa polskiej dyplomacji.

    L.Kaczyński podziękował też poprzednikowi Fotygi na stanowisku szefa MSZ Stefanowi Mellerowi za wysiłek i efektywność. "Bo wbrew temu co niektórzy mówią, ostatnie 6 miesięcy było czasem efektywnym jeśli chodzi o politykę zagraniczną" - oświadczył.

    Premier podkreślił podczas uroczystości powołania Anny Fotygi na ministra spraw zagranicznych, że zmiana na stanowisku szefa MSZ jest jak najbardziej naturalna - ponieważ miejsce ministra Mellera zajęła jego dotychczasowa zastępczyni.

    Szef rządu podkreślił też, że zmiana ta świadczy o tym, że rząd chce pod kierunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego kontynuować "aktywizację polskiej polityki - zarówno w UE jak i poza jej granicami".

    "Jestem przekonany, że czeka nas w tym dziele sukces" - zaznaczył premier. Dodał też, że Fotyga cieszy się zarówno zaufaniem prezydenta jak i jego.

    Szef rządu podziękował również odwołanemu ministrowi Stefanowi Mellerowi za sześć miesięcy "wytężonej i owocnej pracy" w resorcie.

    Nowa minister spraw zagranicznych zapowiedziała, że nic z dotychczasowych zadań polskiej polityki zagranicznej rządu nie ulega zmianie.

    Fotyga zaznaczyła na briefingu po powołaniu jej na stanowisko szefa MSZ, że uczestniczyła w opracowywaniu założeń polskiej polityki zagranicznej rządu na rok 2006. "Nic w tej mierze nie ulega zmianom" - podkreśliła. "Wchodzę w cykl działań, które były wcześniej przewidziane" - dodała.

    Według premiera, cały życiorys Fotygi świadczy o tym, że jest ona bardzo dobrze przygotowana do pełnienia funkcji ministra spraw zagranicznych. "Ale chyba najlepiej świadczy o tym fakt, że przez ostatnie sześć miesięcy była sekretarzem stanu, pierwszym zastępcą ministra spraw zagranicznych. Kto lepiej jest przygotowany do kontynuowania polityki niż pierwszy zastępca?" - powiedział premier na briefingu po powołaniu Fotygi na szefową MSZ.

    W ocenie szefa rządu, opinia opozycji, która zarzuca Fotydze brak odpowiedniego doświadczenia, "jest w tym wypadku zadziwiająca".

    Z kolei Fotyga zapytana o inną opinię, że jej nominacja oznacza, iż centrum prowadzenia polityki zagranicznej przeniesie się z rządu do Pałacu Prezydenckiego powiedziała, że w zakresie polityki zagranicznej uprawnienia prezydenta, premiera i ministra określa konstytucja. "I nic w tej mierze nie będzie wykraczało poza konstytucję" - oświadczyła.

    Nowa minister była też pytana o niezbyt przychylne dla Polski komentarze zagranicznych mediów na temat nowej koalicji rządowej w Polsce. Fotyga przyznała, że takie "medialne komentarze" martwią ją.

    Minister podkreśliła jednak, że na podstawie swoich kontaktów z politykami zagranicznymi może powiedzieć, że tak naprawdę ich reakcja jest znacznie spokojniejsza. "Polska jest dużym krajem, ważnym partnerem i z rządem pana Kazimierza Marcinkiewicza nasi partnerzy chcą nadal współpracować" - powiedziała.

    Rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz był pytany we wtorek wieczorem przez PAP o powody powierzenia funkcji szefa Komitetu Integracji Europejskiej premierowi - Stefan Meller był jednocześnie ministrem spraw zagranicznych i szefem KIE.

    "Prezydent i premier doszli do wniosku, że powierzenie tej funkcji szefowi rządu wzmocni koordynację polityki europejskiej" - powiedział Ciesiołkiewicz. Jednocześnie - dodał - "ze względu na rangę szefa rządu, zapewni tej polityce dużą skuteczność".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Fotyga nową minister spraw zagranicznych