FOZ radzi MSP, skąd wziąć kapitał

  • Marta Bellon
27-07-2012, 00:00

Finansowanie: Fundacja Obserwatorium Zarządzania pomaga małym i średnim przedsiębiorcom w pozyskiwaniu kapitału. Sama również inwestuje w ciekawe projekty

Poszukujesz pieniędzy na rozwój firmy? Chcesz wprowadzić do swojej działalności innowacyjne rozwiązanie? Możesz zapukać do drzwi Fundacji Obserwatorium Zarządzania (FOZ) — instytucji otoczenia biznesu, która udziela wsparcia małym i średnim przedsiębiorcom w działalności B2B.

Droga po kapitał

FOZ realizuje autorskie programy badawczo-rozwojowe poświęcone strategii prowadzenia biznesu, wykorzystaniu nowoczesnych form zarządzania, rynku pracy, technologii ICT czy dostępu do kapitału dla MSP. Fundacja pomaga małym i średnim przedsiębiorcom przy tworzeniu innowacji, ich wprowadzaniu oraz finansowaniu.

— Trzy lata temu zaczęliśmy edukować MSP w zakresie pozyskiwania kapitału — doradzaliśmy im, jak należy się przygotować do tego, by rozmowa z bankiem lub inwestorem zakończyła się sukcesem. Staramy się również budować wokół siebie środowisko inwestorów, głównie indywidualnych, którzy poszukują ciekawych okazji do inwestycji — mówi Ireneusz Tomczak, prezes FOZ.

Obecnie fundacja realizuje dwa projekty, które mogą zainteresować przedsiębiorców. Pierwszym z nich jest „Katalizator inwestycji”. To program skierowany do firm średniej wielkości, które chciałyby zrealizować projekty o wartości od 1 mln zł do 5 mln zł. Dostają w pakiecie cztery usługi doradcze — eksperci FOZ wskazują im odpowiednie źródła finansowania, pomagają w wyborze optymalnej struktury finansowania, opracowują wraz z firmą biznesplan, wyceniają dany projekt lub przedsiębiorstwo oraz pomagają w relacjach z inwestorami lub instytucjami finansującymi. Oceniają również wiarygodność firmy ubiegającej się o kredyt (tzw. scoring kredytowy). W ramach projektu FOZ udziela przedsiębiorcom pomocy de minimis. Docelowo z usług oferowanych w ramach „Katalizatora inwestycji” będzie mogło skorzystać 165 firm. Kilkudziesięciu przedsiębiorców już zwróciło się o takie wsparcie do fundacji. Firmy wciąż mogą się zgłaszać poprzez serwis internetowy: katalizatorinwestycji.pl.

— Weryfikujemy je na podstawie oceny ich sytuacji finansowej. Udzielamy wsparcia tym przedsiębiorstwom, które dobrze radzą sobie na rynku. Firma, która chce skorzystać z naszej pomocy, musi przysłać zgłoszenie z krótkim opisem wykonywanej działalności wraz ze sprawozdaniem finansowym — tłumaczy prezes Tomczak.

W sierpniu FOZ wystartuje z kolejną turą seminariów informacyjnych na temat projektu „Katalizator inwestycji”. Ich uczestnicy będą mogli spotkać się z ekspertami fundacji i dowiedzieć się, na czym dokładnie polega projekt oraz podpytać o możliwości pozyskania finansowania. Spotkania odbędą się w Warszawie, Radomiu, Płocku i innych mniejszych miastach.

Do 200 tys. EUR za pomysł

Fundacja zarządza też funduszem zalążkowym „Nowy horyzont” z kapitałem w wysokości 10 mln zł. W ramach tego projektu prowadzi Inkubator Obserwatorium Zarządzania. Inwestuje do 200 tys. EUR w przedsiębiorców, którzy mają już pewne doświadczenia w zarządzaniu biznesem.

— Interesują nas pomysłodawcy, którzy pracowali w dużych firmach, mają pewien pomysł i chcieliby przekuć go w innowacyjny produkt. Szukamy zarówno przedsiębiorców, jak i tzw. spin-offów. Koncentrujemy się głównie na firmach z branży B2B oraz ICT — mówi Ireneusz Tomczak.

Do końca września fundacja zamierza zaangażować się w dwa projekty, a co pół roku planuje poszerzać portfolio o kolejne trzy nowe spółki.

— Jeżeli inkubowana firma będzie potrzebowała od nas dodatkowego wsparcia w zarządzaniu czy wcielaniu w życie planów rozwojowych, to oczywiście dostarczymy jej tej pomocy. Skorzystamy przy tym z naszych doświadczeń, zdobywanych przy wszystkich innych projektach adresowanych do MSP — podkreśla prezes FOZ.

Od początku roku do FOZ wpłynęło około 1500 zgłoszeń od pomysłodawców. Fundacja zorganizowała około stu spotkań, a 15 przedsięwzięć przechodzi w tej chwili proces preinkubacji.

— Oceniając pomysły, które do nas wpływają, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę model biznesowy, a następnie doświadczenie i osobowość pomysłodawców — podkreśla Ireneusz Tomczak.

W siedzibie fundacji na spółki, które przechodzą proces inkubacji, czekają biura wyposażone w sprzęt komputerowy oraz eksperci gotowi do udzielenia wsparcia. FOZ nie tylko realizuje projekty adresowane do MSP, ale koordynuje również działalność klastra technologicznego „Nowe Media w edukacji”. Skupia on około 40 podmiotów — firm szkoleniowych, doradczych, technologicznych oraz uczelni, które obrały sobie za cel budowanie społeczeństwa opartego na wiedzy i cyfryzację wiedzy. Fundacja chce stworzyć w Warszawie Centrum Nowoczesnych Technologii — Knowledge Village. Liczy na unijną dotację. Jeżeli inwestycja dojdzie do skutku, podmioty obecnie zrzeszone w klastrze będą pracowały tam nad produkcją i digitalizacją materiałów szkoleniowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / FOZ radzi MSP, skąd wziąć kapitał