Francja przedstawiła plan wsparcia gospodarki po pandemii

  • Paweł Makosz
opublikowano: 04-03-2021, 13:55

Francja przedstawiła długo oczekiwany plan pomocowy, który ma zapobiec fali bankructw po zakończeniu pandemii. Rządzący przedstawiają go jako wzór dla reszty krajów europejskich.

Innowacyjny program, który został już zatwierdzony przez Unię Europejską, połączy środki prywatne i publiczne, zapewniając 20 mld EUR na wzmocnienie finansów małych i średnich przedsiębiorstw.

– Plan pozwalający na tak duży wzrost kapitału powinien być wzorem dla innych rządów europejskich, tak aby ożywienie gospodarki nastąpiło nie tylko na poziomie krajowym, ale także kontynentalnym - powiedział francuski minister finansów Bruno Le Maire.

POOL / Reuters / Forum

Głównym filarem planu pomocowego będą pożyczki partycypacyjne. Zakładają one wsparcie finansowe w zamian za udział w przyszłych zyskach.

Pożyczkodawcy będą podejmować indywidualne decyzje ws. oprocentowania. Bruno Le Maire poinformował, że dla najmniejszych firm powinno ono wynosić od 4 do 5 proc.

Philippe Brassac, dyrektor generalny Credit Agricole oraz prezes francuskiej federacji bankowej, stwierdził, że banki zamierzają wesprzeć pożyczkami partycypacyjnymi od 7 do 10 tys. firm.

Kilka rządów z krajów UE skontaktowało się z francuskim Ministerstwem Finansów, aby dowiedzieć się więcej na temat planu. Francja stanie się poligonem doświadczalnym dla innych państw, które szukają sposobów na utrzymanie lokalnych biznesów w momencie, gdy zaczną wycofywać swoje programy pomocowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane