Czytasz dzięki

"Francja zakładniczką związków zawodowych"

PAP
opublikowano: 08-06-2016, 22:30

Na dwa dni przed początkiem mistrzostw Euro 2016 Francja stała się zakładniczką "arogancji i tyranii" strajkujących i central związkowych. Protesty paraliżujące koleje i ustępstwa rządu "to narodowy wstyd" - napisał dziennik "Le Figaro"; wtórują mu inne gazety.

Centrale związkowe "narzucają krajowi swoje prawa wszelkimi sposobami i całkowicie bezkarnie i mało je obchodzą ci Francuzi, którzy muszą znosić rekordowe powodzie, przedsiębiorstwa, które niszczą, i mistrzostwa futbolowe, które mają się rozpocząć" - pisze "Le Figaro" w artykule redakcyjnym pod tytułem "SNCF: wstyd narodowy".

Strajkujący w Donges, Francja
Strajkujący w Donges, Francja
REUTERS/Stephane Mahe/Forum

SNCF to francuskie koleje państwowe, których pracownicy na wezwanie central związkowych strajkują od tygodnia; mimo ustępstw rządu i obietnic oddłużenia spółki protest będzie kontynuowany.

Czwartek będzie też kolejnym dniem protestu w sektorze energetycznym. Piloci linii Air France będą strajkować już po rozpoczęciu Euro 2016 od 11 do 14 czerwca.

W środę rozpoczął się strajk śmieciarzy w Paryżu. Protestujący zablokowali też trzy spalarnie śmieci na południu Francji, w tym zakład odpadów komunalnych w Marsylii. CGT zapowiada, że podobne akcje przeprowadzone zostaną też na południu w Aix-en-Provence i Saint-Etienne, które jest jednym z miast goszczących Euro 2016.

Cała ta fala protestów, które objęły nawet rafinerie i elektrownie atomowe, jest reakcją na forsowanie przez socjalistyczny rząd reformy prawa pracy, która miała uelastycznić rynek i docelowo zmniejszyć bezrobocie.

We Francji na skutek protestów trwa "karykaturalny kryzys społeczny" - pisze "Le Figaro", przypominając, że za chaos, w jakim pogrąża się kraj, odpowiada głównie CGT, związana z komunistami centrala związkowa, która "w najlepszym wypadku zrzesza 2,7 proc. pracowników".

Winę za stan rzeczy ponosi też rząd, który próbując paktować naraz "ze skrajną lewicą, partnerami społecznymi, lobbystami i studentami, zdyskredytował się na całej linii" - pisze konserwatywny "Le Figaro". W tym samym duchu wypowiada się lewicowy "Nouvel Obs", krytykując rząd za ustępstwa, za które przyjdzie gospodarce i podatnikom słono zapłacić.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W środę "zaniepokojenie" wyrazili organizatorzy Euro 2016; szef tego zespołu Jacques Lambert powiedział: "nic, co dotyczy możliwości przemieszczania się zespołów, ekip i kibiców, nie idzie po naszej myśli (...) nie mamy na to żadnego wpływu, ale bardzo nas to niepokoi".

Protesty mogą nie tylko doprowadzić do poważnych perturbacji podczas Euro 2016, ale też grożą "katastrofą" w sektorze turystycznym - jak mówi dyrektor słynnego paryskiego hotelu Plaza Athenee Francois Delahaye w wywiadzie dla "Le Point".

Turyści rezygnują z podróży i rezerwacji na widok takich wiadomości z Francji, jak "płonące samochody i inne występy pirotechniczne o charakterze powstańczym" - dodaje Delahaye.

Próbując zakończyć protest kolejarzy przed Euro 2016, premier Manuel Valls zapowiedział, że rząd może wziąć na siebie spłatę zadłużenia SNCF, zadłużonej na około 50 mld dol. Nie jest na razie jasne, jaką część tego długu miałby przejąć rząd, ani czy doprowadzi to do zwiększenia francuskiego długu publicznego. Spowodowałoby wzrost napięć między Paryżem a jego unijnymi partnerami i Komisją Europejską, którzy od kilku lat naciskają na Francję, domagając się uzdrowienia jej finansów.

Media piszą, że w takiej sytuacji Francuzi musieliby za transport kolejowy płacić po dwakroć: raz kupując bilet, a potem płacąc wyższe podatki.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane