Francuska gospodarka spadła o 12 proc. po nowym lockdownie

ARŻ, Reuters
opublikowano: 09-11-2020, 10:19

Według wyliczeń banku centralnego, aktywność gospodarcza Francji jest w tym miesiącu o 12 proc. niższa niż zwykle po tym, jak kraj wprowadził lockdown po raz drugi w tym roku, pisze Reuters.

Paryż - Wieża Eiffla 
Fot. Free-Photos/Pixabay
Paryż - Wieża Eiffla Fot. Free-Photos/Pixabay

Rząd wprowadził drugi lockdown 30 października, aby powstrzymać gwałtowny wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa. Ograniczenia są łagodniejsze niż za pierwszym razem, aby ograniczyć ich wpływ na gospodarkę.

Bank Francji powiedział, że oczekuje się, że w rezultacie aktywność gospodarcza spadnie o 12 proc. normalnego poziomu. To więcej niż 4-procentowy spadek w październiku, ale znacznie mniej niż 31-procentowa strata odnotowana w kwietniu podczas jednej z najsurowszych blokad w Europie.

„Przed drugą falą spodziewaliśmy się, że będziemy mieli recesję na poziomie nieco mniejszym niż 9 proc. Teraz oczekujemy, że w całym 2020 roku gospodarka skurczy się o 9-1o proc.” - powiedział prezes banku centralnego Francois Villeroy de Galhau.

W wyniku lockdownu najbardziej ucierpiały usługi wymagające bezpośredniego kontaktu z klientami. Aktywność spadnie o 40 proc. w branży hurtowej, detalicznej, transportowej, hotelarskiej i restauracyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane