Francuzi podwyższają VAT, tną wydatki

opublikowano: 06-11-2012, 12:54

Rząd Francji zapowiedział, że jego plan pozwoli zaoferować cięcia podatków dla firm, co ma zatrzymać w kraju miejsca pracy.

Plan, który ma przynieść 20 mld EUR, powstał w oparciu o raport opracowany na zlecenie rządu przez Louisa Gallois, przemysłowca, byłego szefa koncernu EADS. W konkluzji raportu Gallois wezwał władze Francji do zwiększenia konkurencyjności firm.

Premier Jean-Marc Ayrault powiedział, że rząd przyjął niemal wszystkie rozwiązania rekomendowane przez Gallois.

- Potrzebne są ambitne i odważne decyzje. Francja potrzebuje nowego modelu – powiedział szef rządu.

Gallois sugerował w swoim raporcie zmianę prawa, która umożliwi łatwiejsze powstawanie firm. Jego główną propozycją była jednak obniżka opodatkowania wynagrodzeń o 30 mld EUR przez dwa lata. Rząd nie zdecydował się iść aż tak daleko, ale postanowił obniżyć wydatki budżetowe o 10 mld EUR i uzyskać 10 mld EUR z podwyższenia VAT z 19,6 proc. do 20 proc. od 1 stycznia przyszłego roku. Pozyskane pieniądze mają sfinansować ulgi podatkowe dla firm w 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Francuzi podwyższają VAT, tną wydatki