Frank czeka na wyrok

Kamil Koprowicz
06-12-2011, 00:00

Szwajcarska gospodarka mocno hamuje i potrzebuje jeszcze słabszego franka. To dobra wiadomość dla kredytobiorców

PKB Szwajcarii wzrosło o 0,2 proc. kwartał do kwartału. To najgorszy wynik od wiosny 2009 r. Wcześniej szwajcarska gospodarka rosła o 0,5 proc. Gospodarka Szwajcarii nadal cierpi z powodu wysokiego kursu waluty. Notowania franka szkodzą eksporterom. Sprowadzanie kursu pary EUR/CHF do 1,20 we wrześniu nie rozwiązało tego problemu. Kurs euro powinien być wyższy.

Najgorsze przed nami

Niepokoją również ostatnie wartości wskaźnika KOF, który sygnalizuje możliwe wyniki szwajcarskiej gospodarki w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Indeks jest przekrojem informacji o gospodarce. Zawiera dane z różnych sektorów. Wskaźnik KOF zanotował najniższą wartość od dwóch lat — 0,35. Rynek oczekiwał wyniku w granicach 0,63. W październiku indeks KOF wyniósł 0,8. Wskaźnik już od kilku miesięcy znajduje się w trendzie spadkowym, co nie wróży dobrze szwajcarskiej gospodarce.

— Najgorsze jeszcze przed nami. Gospodarka Szwajcarii jest mocno uzależniona od eksportu. Nie będzie w stanie uniknąć spowolnienia w strefie euro i może wejść w recesję — mówił David Kohl, ekonomista Julius Baer Group. Potwierdzają to inne dane makroekonomiczne. Indeks PMI zanurkował mocno poniżej newralgicznej granicy 50 pkt.

W listopadzie zanotowano wartość 44,6 pkt wobec oczekiwanego 46,5. Spadła również sprzedaż detaliczna Szwajcarii — o 0,2 proc. względem zeszłego roku.

Słabsza waluta, niższe raty

Niekorzystna sytuacja Szwajcarów może pomóc polskim kredytobiorcom. Im gorzej w gospodarce, tym większa presja na Narodowy Bank Szwajcarii (SNB), by podniósł pułap notowań EUR/CHF. Dziś minimalny kurs wymiany franka na euro to 1,20. Rynek spekuluje, że SNB przesunie go jeszcze w górę. Wtedy kurs franka obniży się względem euro. Szwajcarska waluta będzie tańsza również względem złotego, a kredytobiorcy zapłacą niższe raty.

— Kiepskie dane makroekonomiczne zwiększają spekulacje dotyczące podniesienia limitu pary EUR/CHF. Przy minimalnym kursie 1,25 franka za euro od razu na rynku handlowalibyśmy w cenach 1,26- -1,27. Wówczas notowania franka w kraju zeszłyby w okolice 3,50 zł. Bank Szwajcarii wielokrotnie zapowiadał, że kurs franka jest zbyt silny. Dlatego prawdopodobne jest, że będzie osłabiał walutę — mówi Marek Rogalski, analityk DM BOŚ Banku.

Według analityka, utrzymanie kursu EUR/ CHF powyżej 1,25 przy obecnej niepewności na rynku jest dla SNB zbyt drogie. Bank centralny poczeka, aż sytuacja w strefie euro się uspokoi. Pierwszą próbę możemy zobaczyć już po szczycie państw Unii Europejskiej. SNB może zmotywować ujemny wynik wskaźnika CPI (wtorek), który będzie oznaczał ryzyko długoterminowej deflacji.

Na rynku pojawiły się spekulacje dotyczące wprowadzenia podatku od depozytów na franku przez szwajcarski parlament. Politycy mają nadzieję, że tym samym zniechęcą zagraniczny kapitał do nadmiernego spekulowania frankiem.

Przedsiębiorstwa tracą

Według prognoz szwajcarska gospodarka może wzrosnąć o 1,8 proc. w 2011 roku i o 0,8 rok później. Jak donosi OECD, wysoki kurs franka szwajcarskiego jest obecnie największym zagrożeniem dla PKB Szwajcarii. Władze Holcim Ltd., drugiego pod względem wielkości producenta cementu na świecie z siedzibą w Szwajcarii, tłumaczyły niższe przychody za trzeci kwartał rosnącymi cenami energii i mocnym frankiem. Credit Suisse, drugi co do wielkości bank w Szwajcarii, ogłosił dalsze redukcje zatrudnienia w celu obniżenia kosztów.

— Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wzrost PKB Szwajcarii w drugiej połowie roku będzie rozczarowujący. Mimo że frank stracił na wartości od lata, nadal jest zbyt drogi dla szwajcarskich eksporterów — mówi Adrian Paul, analityk Goldman Sachs.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Frank czeka na wyrok