Frankowicze donoszą do UOKiK na ZBP

opublikowano: 31-10-2019, 13:06
aktualizacja: 31-10-2019, 13:18

Stowarzyszeniu Stop Bankowemu Bezprawiu nie podobają się wystąpienia medialne przedstawicieli Związku Banków Polskich. Dlatego skierowało on zawiadomienie do UOKiK.

Zawiadomienie dotyczy wystąpień medialnych ZBP, , które zdaniem SBB wprowadzają w błąd kilkuset tysięczną grupę konsumentów, posiadających kredyty odnoszące się do walut obcych.

"Skierowane zawiadomienie dotyczy podawania do publicznej wiadomości  nieprawdziwych informacji dotyczących skutków wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (C-260/18). Nieprawdziwe informacje, w ocenie Stowarzyszenia, to komunikaty, odnoszące się do możliwych skutków prawnych dochodzenia roszczeń, wynikających z zastosowania klauzul niedozwolonych w umowach sporządzonych przez banki zrzeszone w Związku Banków Polskich" - podało SBB.

Stowarzyszenie uważa, że ZBP dezinformuje opinię publiczną podając, że stwierdzanie nieważności umów kredytowych wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami po stronie konsumentów. 

Z takim stanowiskiem nie zgadza się część prawników m.in. prof. Ewa Łętowska, była Rzecznik Praw Obywatelskich, która uważa, że banki nie mają podstaw do domagania się wynagrodzenia za udostępnienie kapitału w sytuacji, gdy sąd uzna umowę za nieważną. Czytaj więcej...

Podobne stanowisko zaprezentował nowy Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki. Jak dodał, jego zdaniem opinie ZBP mają na celu odstraszenie klientów od dochodzenia roszczeń. Czytaj więcej...

Wczoraj Marek Niechciał, szef UOKiK, powiedział w rozmowie z RMF, że banki nie mogą zniechęcać klientów do dochodzenia swoich roszczeń.

- (...) to [zniechęcanie - red.] może się skończyć tak, że nie dość, że będą zwracać klientom pieniądze, to będą jeszcze zasilać budżet państwa - ostrzega prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał.

Przypomina, że takie zniechęcanie grożą kary. Maksymalnie nawet 10 procent obrotu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy