ZBP ostrzega frankowiczów przed pójściem do sądu

opublikowano: 08-10-2019, 15:08

W przypadku unieważnienia umowy roszczenie banku mogłoby istotnie przewyższyć stan zobowiązań, który istniałby przy utrzymaniu umowy w mocy - głosi stanowisko Zespołu Prawno-Legislacyjnego Związku Banków Polskich.

W stanowisku, które jest oceną wyroku TSUE sprzed kilku dni (zobacz: Wszystkie oczy zwrócone na TSUE) , podkreślono że bankowi przysługuje roszczenie o zwrot wypłaconego kapitału oraz roszczenie o wynagrodzenie za korzystanie z tego kapitału w przypadku, gdyby sąd uznał nieważność umowy. 

Krzysztof Pietraszkiewicz, szef Związku Banków Polskich
Zobacz więcej

Krzysztof Pietraszkiewicz, szef Związku Banków Polskich Fot: Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Dlatego upadek umowy prowadzi do niekorzystnych skutków dla obu stron, zaznaczono.

ZBP przypomina, że przez czas ustalony w umowie kredytobiorca mógł korzystać z oddanego mu kapitału, natomiast bank nie mógł żądać zwrotu przed nadejściem terminu określonego w umowie.

"To świadczenie banku ma również swoją wartość, której zwrotu bank może domagać się na podstawie przepisów o nienależnym świadczeniu. Prawomocny wyrok stwierdzający nieważność ma charakter konstytutywny i dopiero z chwilą uprawomocnienia wyroku stwierdzającego nieważność zaczyna biec termin przedawnienia w zakresie rozliczenia stron, który dla banku wynosi 3 lata" - dodano.

ZBP uważa, że wyrok TSUE dopuszcza możliwość uzupełnienia przez sąd krajowy luk w umowie, spowodowanych usunięciem postanowienia uznanego za abuzywne przepisem prawa krajowego o charakterze dyspozytywnym, w sytuacji gdy usunięcie abuzywnego warunku zobowiązywałoby sąd krajowy do niekorzystnego dla konsumenta unieważnienia umowy w całości.

A to otwiera drogę do tego, by posiłkować się zasadami określonymi w kodeksie cywilnym (art 358 par. 2): "Wartość waluty obcej określa się według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia wymagalności roszczenia, chyba że ustawa, orzeczenie sądowe lub czynność prawna zastrzega inaczej."

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy