Frankowy serial wg PKO BP

opublikowano: 12-02-2020, 13:09

Bank zapowiada, że co kwartał będzie modyfikować model oceny ryzyk prawnych spraw frankowych.

Sprawa kredytów frankowych zdominowała sesję pytań podczas konferencji, na której PKO BP prezentował wyniki roczne. Zbigniew Jagiełło, szef banku stwierdził, że obecnie mamy kolejną odsłonę „serialu frankowego”.

W oparciu o orzeczenie TSUE buduje się oczekiwania dotyczące wszystkich kredytów frankowych - mówi Zbigniew Jagiełło podkreślając, że są to sprawy skomplikowane, których rozwiązanie wymaga czasu.

Prezes zwrócił uwagę, że PKO BP, tak jak inne banki, tworzy rezerwy na ryzyko prawne kredytów frankowych, korzystając z modeli szacowania tego ryzyka.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

- Modele są obarczone bardzo dużym błędem słabości próbki, jaką dysponujemy. Wszystkie banki, w tym PKO BP, będą ten model modyfikowały kwartał po kwartale w oparciu o rozstrzygnięcia spraw frankowych - zapowiada Zbigniew Jagiełło.

Szef banku pytan o to,y czy PKO BP planuje zaproponować klientom frankowym zawarcie ugód, stwierdził że bank dąży do poszukiwania rozwiązań satysfakcjonujących obydwie strony.

Nie powiedział jednak, czy. w jakiej formie i zakresie oraz kiedy taka oferta miałaby zostać przedstawiona.

Zbigniew Jagiełło przywołał statystyki, wedle których bank zawarł w 2019 r. 15 tys. ugód z klientami. Zaznaczył jednak, że liczba ugód frankowych nie była duża.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane