RPO ostro o traktowaniu frankowiczów przez banki

opublikowano: 11-02-2020, 12:17

Banki nie są gotowe traktować konsumenta jak równego sobie partnera-kontrahenta, uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

W stanowisku, opublikowanym na stronie internetowej RPO napisano, że instytucja  jest zainteresowana nowym standardem ochrony praw konsumentów, który spełniałby choć minimalne wymogi prawa unijnego.

WÓZ ALBO PRZEWÓZ:
WÓZ ALBO PRZEWÓZ:
W przedstawionym sądowi stanowisku w sprawie państwa Dziubaków Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, zaznacza, że w polskim prawie nie ma przepisów umożliwiających zastąpienie klauzul abuzywnych jakimiś innymi zapisami, o których wspomina TSUE.
Kacper Pempel

Chodzi o orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach wcześniejszej spłaty kredytu oraz kredytu hipotecznego indeksowanego do franka szwajcarskiego.

Zdaniem RPO, stanowisko Związku Banków Polskich nie pozwala uznać, że banki są gotowe traktować konsumenta jak równego sobie partnera-kontrahenta.

"RPO nie może akceptować stanowiska, że orzeczenia TSUE nie powinny być powszechnie stosowane, a wykładnia TSUE wiąże wyłącznie sąd, który zwrócił się do TSUE z pytaniem prejudycjalnym. Nie może też się zgodzić z tezą o braku uzasadnionych podstaw do rozliczenia kosztów kredytu w przypadku jego wcześniejszej spłaty" - napisano.

RPO napisał w tej sprawie do prezesa Związku Banków Polskich Krzysztofa Pietraszkiewicza, ale lektura odpowiedzi ZBP oraz ostatnie wypowiedzi publiczne przedstawicieli ZBP nie pozwalają na wniosek, że banki zamierzają traktować konsumentów jako równego sobie partnera-kontrahenta, uważa rzecznik.

"Usprawiedliwianie postawy banków stosowaniem literalnej wykładni prawa krajowego może opierać się wyłącznie na nieporozumieniu. Do podstawowego kanonu stosowania prawa unijnego w krajowych porządkach prawnych należy, że ustawa implementująca dyrektywę podlega obowiązkowi prounijnej wykładni, która pozwoli na osiągnięcie w największym możliwym stopniu celów zakładanych przez dyrektywę. Kurczowe trzymanie się wykładni literalnej prawa krajowego można tłumaczyć chyba tylko tym, że jest ona korzystna dla banków" - dodano w stanowisku.

RPO zapowiedział działania, zmierzające do zmiany podejścia banków do konsumentów w kontekście należnych im korzyści i uprawnień wywiedzionych z prawa unijnego.

"Rzecznik ma nadzieję na współpracę w tym zakresie z Rzecznikiem Finansowym oraz UOKiK" - zaznaczono.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane