Frasyniuk: nie będę kandydował na szefa Demokratów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-03-2006, 17:00

Szef Partii Demokratycznej - demokraci.pl Władysław Frasyniuk nie będzie się ubiegał o ponowny wybór na to stanowisko. W sobotę odbędzie się kongres PD. Na stanowisko przewodniczącego kandydować będzie prawdopodobnie Janusz Onyszkiewicz.

Szef Partii Demokratycznej - demokraci.pl Władysław Frasyniuk nie będzie się ubiegał o ponowny wybór na to stanowisko. W sobotę odbędzie się kongres PD. Na stanowisko przewodniczącego kandydować będzie prawdopodobnie Janusz Onyszkiewicz.

Frasyniuk powiedział w czwartek PAP, że zdecydował się nie kandydować ponownie na stanowisko przewodniczącego, a swoje poparcie przekazuje Onyszkiewiczowi. "Byłem przewodniczącym przez trudne 5 lat w opozycji pozaparlamentarnej. Powiem szczerze, jestem zmęczony" - powiedział PAP Frasyniuk. "Partii potrzebnyjest nowy przewodniczący"- dodał.

"Niezależnie od tego co myślę, partia poniosła porażkę w wyborach parlamentarnych, nie zrealizowaliśmy swojego planu politycznego. Odpowiedzialność ponosi tu zawsze przewodniczący" - powiedział Frasyniuk.

Podkreślił, że mimo klęski wyborczej, utworzenie Partii Demokratycznej uważa za swój ogromny sukces. Sukcesem były też kampanie przed referendum w sprawie akcesji do UE i wybory do Parlamentu Europejskiego - kandydat Unii Wolności Bronisław Geremek zdobył w niej drugi wynik w skali kraju, a UW - 7 proc. głosów. 

"Kończę ze świadomością, że wiele się zmieniło, staliśmy się bardziej wyraziści. Warto teraz otwierać się na nowe środowiska, przełamywać lęki i strach" - powiedział Frasyniuk. Jego zdaniem, Demokraci powinni teraz w perspektywie przyśpieszonych wyborów  parlamentarnych zająć się budowaniem szerokiej formacji centroprawicowej, m.in. z Platformą Obywatelską. "Ale warto też szukać partnerów trudnych, rozmawiać z Wojciechem Olejniczakiem, z Socjaldemokracją Marka Borowskiego" - przyznał.

"Jeśli (...) Frasyniuk dojdzie do wniosku, że ogólna sytuacja wskazuje na to, że lepszym rozwiązaniem będzie, by nie kandydował, jestem gotów ubiegać się o to stanowisko" - powiedział dziennikarzom w Szczecinie wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Janusz Onyszkiewicz.

    Onyszkiewicz wyraził przekonanie, że sobotni kongres przywróci partii jej miejsce na scenie politycznej kraju. Polityk liczy m.in. na to, że Demokraci, jako bardzo proeuropejska partia, odegrają dużą rolę m.in. w "zatrzymaniu lub nawet odwróceniu" krytycznych opinii o Polsce w mediach europejskich.

    Partia Demokratyczna - demokraci.pl - powstała w maju 2005 roku na bazie Unii Wolności. W sondażach przed oficjalnym utworzeniem partii, Demokraci uzyskiwali nawet 10 proc. poparcie, spadało ono jednak systematycznie i ostatecznie w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych partia nie przekroczyła 5-proc. progu wyborczego i nie weszła do parlamentu. Henryka Bochniarz - kandydatka Demokratów na prezydenta, w wyborach w 2005 roku zdobyła 1,26 proc. głosów. Ostatnie sondaże dają Demokratom poparcie w granicach 1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Frasyniuk: nie będę kandydował na szefa Demokratów