FT i KH składają ofertę na TP SA

Dawid Tokarz
08-08-2001, 00:00

FT i KH składają ofertę na TP SA

Konsorcjum France Telecom i Kulczyk Holding złożyło ofertę kupna kolejnego pakietu akcji Telekomunikacji Polskiej. Tak brzmią oficjalne komunikaty, ale z nieoficjalnych informacji wynika, że partnerzy przedstawili na razie jedynie dość ogólną propozycję zwiększenia zaangażowania kapitałowego w spółkę. Szczegółów nie ujawniono.

Wczoraj do Ministerstwa Skarbu Państwa wpłynęła oferta kupna kolejnego pakietu akcji Telekomunikacji Polskiej, którą złożyło konsorcjum France Telecom i Kulczyk Holding. Tym samym francusko-polski tandem posiadający już 35 proc. akcji narodowego operatora, dostosował się do ultimatum, które postawiła w ubiegły czwartek Aldona Kamela-Sowińska, szefowa resortu skarbu. Po tym jak Francuzi nie skorzystali z opcji zakupu kolejnych 10 proc. akcji TP SA po blisko 40 zł za walor, minister Kamela-Sowińska stwierdziła, że na nową ofertę resort będzie czekać do wtorku, czyli do wczoraj.

Zarówno przedstawiciele France Telecom w Polsce jak i Ministerstwa Skarbu Państwa potwierdzili złożenie oferty.

Zmowa milczenia

Strony solidarnie odmówiły podania jej szczegółów. Karol Miłkowski, dyrektor departamentu spółek strategicznych w MSP nie powiedział nawet, czy w złożonej ofercie określono cenę za akcję TP SA, po której miałaby być zrealizowana transakcja. Aldona-Kamela Sowińska twierdziła już jednak kilka godzin później, że element cenowy został zwarty w propozycji inwestorów.

Zdaniem części obserwatorów, konsorcjum przedstawiło jedynie ogólną propozycję zwiększenia zaangażowania w polską spółkę. Według jednej z wersji w grę miałoby wchodzić podwyższenie kapitału TP SA. Jeśli tak się rzeczywiście stało, to trudno przypuszczać, by SP mógł być takim scenariuszem zainteresowany.

Szczegóły na deser

Nie wiadomo również, jakiego pakietu akcji dotyczy nowa oferta. Prawdopodobnie jest to od 10 do 14 proc. spółki.

W ubiegłym tygodniu przedstawiciele FT twierdzili, że jeszcze w tym roku chcieliby zwiększyć udział do 45-49 proc., tak aby do 2003 r. przejąć kontrolę nad spółką.

Na pojawienie się informacji o złożeniu oferty rynek zareagował raczej spokojnie.

— Dopóki nie poznamy ceny FT, rynek będzie w stanie wyczekiwania. Jeśli okaże się, że Francuzi zaproponowali 25 zł za akcję, można spodziewać się zwyżki kursu. Jeśli zaś cena będzie w granicach 19 zł — sytuacja może być odwrotna — wyjaśnia Michał Marczak, analityk DI BRE Banku. Zarówno on jak i inni analitycy nie wykluczają, że jeśli szybko nie poznamy szczegółów oferty, to możliwe są przecieki, generujące spekulacyjne ruchy akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / FT i KH składają ofertę na TP SA