FT: OECD pesymistycznie oceni gospodarkę

Marek Druś
19-10-2001, 12:01

2001 rok będzie najgorszy od dziewięciu lat dla gospodarek najbardziej rozwiniętych krajów świata, napisał „Financial Times”, który dotarł do najnowszego raportu OECD.

Raport, pierwszy po wydarzeniach w USA z 11 września, zostanie oficjalnie przedstawiony za miesiąc, 20 listopada.

Według OECD, średnie tempo wzrostu gospodarczego 30 krajów, członków organizacji, wyniesie w tym roku 1 proc., a w przyszłym 1,2 proc.

W swoim ostatnim, majowym raporcie organizacja prognozowała, że wyniesie ono odpowiednio 2 proc. i 2,8 proc.

Największe redukcje prognoz wzrostu dotyczą gospodarek Niemiec i Japonii.

Tempo wzrostu gospodarczego naszego zachodniego sąsiada ma spaść w tym roku do 0,7 proc., a w przyszłym do 1 proc. Wcześniej zapowiadano, że wyniesie ono odpowiednio 2,2 proc. i 2,4 proc.

W maju prognozowano, że wzrost gospodarczy Japonii w tym i przyszłym roku sięgnie 1 proc. W raporcie, który zostanie opublikowany za miesiąc napisano, że japońska gospodarka nie odnotuje w tych latach żadnego wzrostu i będzie nadal spowalniać.

Według najnowszych prognoz OECD, gospodarka USA zanotuje w tym roku 1,1 proc. wzrost. W przyszłym ma on sięgnąć 1,3 proc. podczas gdy w maju spodziewano się, że wyniesie on 3 proc.

Ekonomiści OECD przewidują, że gospodarki Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Unii Europejskiej jako całości, będą notowały w 2002 roku niższy wzrost gospodarczy niż w kończącym się roku.

W najgorszej sytuacji znajdzie się, zdaniem OECD, gospodarka Turcji, która zakończy ten rok 6 proc. spadkiem gospodarczym.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / FT: OECD pesymistycznie oceni gospodarkę